Aller-koncernen køber norsk net-avis

Den danske Aller-koncern køber den norske netmedie-gruppe Katalysator, der blandt andet står bag netavisen Digi.no. Dermed bryder Aller med sin ellers traditionsbundne modvilje mod net-medier. Det skyldes ikke mindst, at Norsk Aller er begyndt at se indtægstmuligheder i de netdrevne medier.

Den danske Aller-koncerns norske datterselskab har købt det norske netmedie-selskab Katalysator, der blandt andet står bag den norske netavis Digi.no.

Det sker efter en længere budrunde, hvor flere af de store norske medieselskaber ifølge Digi.no selv bød på selskabet.

Heriblandt hører også Norsk Aller, der ejes af den danske Aller-familie, som står bag udgivelser som Se & Hør, Familie Journalen, Femina og Ude og Hjemme.

Digi.no er kun ganske få år gammelt og har siden 2002 været ejet af det delvist Telenor Venture-ejede Katalysator Media, som også har stået bag andre norske web-udgivelser.

Digi.no's hidtidige administrerende direktør, Bernhard A. Steen, fortsætter i stillingen. Og han glæder sig, siger han.

- Det ligger jo lige for at begynde at kigge på, hvordan de mange Aller-publikationer og Aller Internet Media kan drage mest mulig nytte af hinanden, siger han til Digi.no.

Den holdning deles af Ole Sæther, administrerende direktør for Norsk Aller. Han betegner købet som en "spændende satsning", der sigter mod, at Aller fremover skal satse på indhold på en bredere basis.

Parterne ønsker ikke at oplyse prisen for Digi.no, men Norsk Aller oplyser dog, at det ikke har været noget billigt køb.

Købet er et brud med Aller-koncernens ellers traditionelle tilbageholdenhed med at sætte kræfterne ind på netmedier. Ifølge Digi.no er der sket et skifte inden for det seneste år, hvor koncernen er begyndt at se nye muligheder på indtægtssiden indenfor net-medier.

Især når det handler om integration mod forlagssiden ser Aller-koncernen muligheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S