Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.820 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Lovændring: Får grønt lys til at opstille mobilmaster i det åbne danske land

Teleselskaberne får grønt lys til at fremover at kunne opstille mobilmaster i det åbne land. Hidtil har alle mobilmaster skullet stå i forbindelse med bebyggelse.

04. maj 2023 kl. 10.30 | læs »

Retssag mod den danske stat om ekstra-regninger for millioner koster Telenor Danmark dyrt

Tabt retssag mod den danske stat om ekstra-regninger for 85 millioner kroner koster Telenor Danmark dyrt.

04. maj 2023 kl. 08.48 | læs »

Hver femte medarbejder har forladt Netcompany i det seneste år: Har alligevel udvidet medarbejderstaben med 1.000 ansatte

Netcompany har i det seneste år fået næsten 1.000 flere medarbejdere. Omsætning vokser, men indtjening dykker med 20 procent.

04. maj 2023 kl. 08.18 | læs »

Må danske skoler anvende Google Workspace eller ej? Nu kommer Datatilsynets længe ventede afgørelse

Fire år efter, at sagen tog sin begyndelse, er Datatilsynet på trapperne med en endelig afgørelse om de hundreder af danske skoler, der anvender Google Workspace. Se hvornår afgørelsen er klar.

04. maj 2023 kl. 07.49 | læs »

Nyt dataetisk råd med prominente danske it-profiler har noget vigtigt at sige om AI

Et nyt såkaldt fagligt råd med en række prominente it-profiler vil forsøge at nuance debatten om især AI.

04. maj 2023 kl. 07.14 | læs »

Statens Serum Institut plages af gammelt it-system - men kan ikke slippe for central regel i GDPR bare fordi det er besværligt

Statens Serum Institut kan ikke slippe for at overholde reglerne i GDPR bare fordi, at opgaven er stor og omfattende og besværes af et mere end 20 år gammelt it-system.

04. maj 2023 kl. 06.52 | læs »

Morgen-briefing: Frygter lammende hacker-angreb mod Melodi Grand Prix / Sirene-alarm gik ikke som ventet / Ny gratis AI kan skrive din jobansøgning

Frygter lammende hacker-angreb mod Melodi Grand Prix. Sirene-alarm gik ikke som ventet. Ny gratis AI kan skrive din jobansøgning. Nyt job til Bjarke Alling. Klar med digital cykelfremmekort.

04. maj 2023 kl. 06.22 | læs »

NNIT strammer organisationen op efter frasalg

NNIT strammer organisationen op efter frasalget af selskabets infrastrukturforretning.

03. maj 2023 kl. 08.41 | læs »

Coop fyrer 20 it-medarbejdere efter kæmpe underskud

Coop opsiger 20 it-medarbejdere som en direkte konsekvens af, at selskabet har landet det største underskud i mands minde.

03. maj 2023 kl. 08.01 | læs »

Fremadstormende Boyum IT køber 21 år gammel Microsoft-specialist

Fremadstormende Boyum IT overtager Microsoft-specialisten Perfion med 40 medarbejdere.

03. maj 2023 kl. 07.44 | læs »