Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.783 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Årets CIO 2026: Nu kårer vi Danmarks dygtigste CIO - er det dig? Eller en du kender? Så giv os et praj

Årets CIO 2026: Kender du en CIO, der er i særklasse dygtig? Så åbner vi nu for indstillinger til titlen som Årets CIO 2026, som vi kårer til sommer.

23. februar 2026 kl. 13.05 | læs »

Nationalbanken klar til at bruge millioner på indkøb af cyber-angreb: Disse tre selskaber skal stå for angrebene

Tre cybersikkerheds-selskaber skal angribe Danmarks Nationalbank.

23. februar 2026 kl. 12.23 | læs »

Hacker trængt igennem 600 firewalls i 55 lande ved hjælp af AI: Disse værktøjer har han anvendt

Ved hjælp af en række forskellige AI-værktøjer er det lykkedes en hacker at trænge igennem 600 firewalls i 55 lande på fem uger - helt uden at udnytte kendte sårbarheder. Angrebet viser ifølge Amazon, at selv mindre dygtige hackere i dag med AI kan udføre relativt sofisterede angreb. Se de værktøjer, som hackeren har anvendt.

23. februar 2026 kl. 11.02 | læs »

Dansk politi på vej til at udvide centralt it-system til også at omfatte ansigtsgenkendelse

Politiet vil udvide sit et af sine helt centrale it-systemer til også fra sommer at omfatte ansigtsgenkendelse.

20. februar 2026 kl. 13.58 | læs »

Har udviklet helt ny teknik: Data lagret i almindeligt glas kan holde i 10.000 år - kan løse stort og dyrt problem

Med særlig teknik kan data lagres i glas med en tæthed og levetid, som intet andet lagrings-medie kan hamle op med.

20. februar 2026 kl. 11.24 | læs »

Fejl har i flere uger fået Copilot til at snuse i følsomme emails

I flere uger har Copilot af sig selv udarbejdet resumeer af følsomme data i brugernes e-mail.

20. februar 2026 kl. 09.48 | læs »

Microsoft Danmark indsætter ny direktør: To direktører forlader selskabet

Microsoft Danmark skifter ud på direktør-posterne. Her er den nye direktion.

20. februar 2026 kl. 08.15 | læs »

Nyt regnskab afslører: Så meget scorede Erik Damgaard på salget af Uniconta til tysk kapitalfond

Salget af omkring halvdelen af Uniconta spækkede godt på bankbogen for Erik Damgaard.

19. februar 2026 kl. 13.57 | læs »

Derfor har Elon Musks vilde plan om datacentre i rummet ingen gang på jord

Elon Musks højtflyvende ide om at opbygge et datacenter i rummet har ingen gang på jord, fastslår flere rum-eksperter. For rummet er ikke for hvem som helst.

18. februar 2026 kl. 12.33 | læs »

Dyb bekymring over AI-udviklingen sender chokbølger gennem aktiemarkederne: Investorerne sælger ud i panik

Dyb bekymring for AI får aktiekurserne for en lang række af verdens store selskaber til at falde brat.

18. februar 2026 kl. 11.44 | læs »