Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.627 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Blandt største kommunale it-udbud nogensinde: Kombit gør klar til opgør med gammel model

Kombit gør klar til at indkøbe nyt it-system, som kommer til at blive et fundament under kommunernes it-brug. Pris: Næsten 700 millioner kroner.

13. oktober 2025 kl. 10.59 | læs »

Microsoft sender rekord-stort antal løsninger på pension: Store versioner af Dynamics, Word, Outlook og Exchange afsluttes

Microsoft sender 43 løsninger på pension i årets største skæringsdag for selskabets brede vifte af løsninger.

13. oktober 2025 kl. 09.00 | læs »

Microsoft betaler penge tilbage til danske Windows 10-brugere

Microsoft betaler pengene tilbage til de danskere, der har købt forlænget support-aftale til Windows 10.

10. oktober 2025 kl. 12.42 | læs »

Microsoft og Anthropic hyrer Storbritanniens stenrige tidligere premierminister

Storbritanniens tidligere premierminister, Rishi Sunak, kommer på lønningslisten hos Microsoft og det fremadstormende AI-selskab Anthropic.

10. oktober 2025 kl. 11.17 | læs »

Dette selskab skal udvikle og stå for Danmarks nye beredskabssystem helt frem til udgangen af 2036

Beredskabsstyrelsen skriver kontrakt med fransk selskab, der sammen med Aeven skal udvikle og drifte Danmarks nye beredskabsssystem helt frem til 2036.

8. oktober 2025 kl. 12.57 | læs »

Staten ændrer reglerne: Nu skal kun de helt store it-projekter tvinges til gennemsyn

Fremover skal kun de helt store offentlige it-projekter underkastes kontrol og gennemsyn, mens projekter til under 50 millioner kroner vil slippe nemt om ved det.

7. oktober 2025 kl. 11.40 | læs »

Statens omkostninger til nyt NemKonto-system fra Netcompany står til at stige markant

Den danske stats udgifter til udskiftningen af det danske NemKonto-system stiger med mere end 50 procent.

6. oktober 2025 kl. 10.25 | læs »

Region Hovedstaden søger leverandør til kæmpe it-ordre til 220 millioner kroner: Kommer til at spille vital rolle

Region Hovedstaden står klar med 220 millioner kroner til en af sine mest vitale it-kontrakter.

3. oktober 2025 kl. 11.03 | læs »

Danmarks største GDPR-sag mod en offentlig institution trækkes af bordet og udskydes på ubestemt tid

Danmarks største GDPR-retsssag mod det offentlige hives af bordet i sidste øjeblik.

2. oktober 2025 kl. 10.15 | læs »

Direktør i Færdselsstyrelsen dropper Windows: "Vi vil selv eje alt og have fuld råderet over vores it-udvikling"

Direktør i Færdselsstyrelsen, Stefan Søsted, skifter til en af Statens Its open source-pc'er som den første forsøgskanin i pilotprojektet SIA Open.

1. oktober 2025 kl. 15.35 | læs »