Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.915 artikler på Computerworld

Dan Jensen

KMD: Fald i indtjening trods voksende omsætning

KMD's voksende omsætning smitter ikke af på bundlinjen, som er faldet.

23. marts 2010 kl. 11.30 | læs »

Tirsdagens aviser om it

Stregkoder støtter det rette køb. Mobilbetaling i modvind i Danmark.

23. marts 2010 kl. 08.10 | læs »

Galleri: Sådan har Microsofts tavle-pc'er udviklet sig

Se her, hvordan Bill Gates' ide om en tavle-pc har udviklet sig fra den allerførste prototype til i dag, hvor Apple måske vil give Microsoft baghjul på området.

15. marts 2010 kl. 15.59 | læs »

Fik du det hele med? Ugens mest læste artikler

Fik du det hele med? Se listen over ugens mest læste artikler på Computerworld.dk. Der er i alt blevet bragt 108 artikler.

12. marts 2010 kl. 15.30 | læs »

Fredagens aviser om it

Digitale regnskaber kan føre til kaos.

12. marts 2010 kl. 08.02 | læs »

Teleinvestor er verdens rigeste - slår Gates af tronen

En teleinvestor slår for første gang i 15 år Bill Gates af tronen som verdens rigeste person. Se listen over verdens rigeste it-personer her.

11. marts 2010 kl. 10.31 | læs »

SAP: Vejen til succes er brolagt med gode CIO'er

Interview: Krisen har sparket ny udvikling i gang, der berører mange CIO'er. Se her, hvordan verden ser ud ifølge Chris McCain, ansvarlig for SAP's allerstørste ordrer i Europa.

11. marts 2010 kl. 09.02 | læs »

Torsdagens aviser om it

Teleboss kræver over en million kunder i 3. Krav om hurtig kompensation til tinglysningsofre. Multimedieskat koster virksomheder feriepenge.

11. marts 2010 kl. 08.09 | læs »

For 10 år siden nåede dotcom-boblen sit bristepunkt

10. marts 2000 nåede dotcom-boblen sit bristepunkt. Et stort opkøb udløste netbranchens største nedtur nogensinde. Der er stadig vilde milliarder på spil. Se de mest hypede net-firmaer netop nu.

10. marts 2010 kl. 14.45 | læs »

Overblik: Hvor meget skal du betale for sygehus-it?

Det koster næsten tre gange mere at drive it-systemerne på sygehusene i Midtjylland end i Nordjylland, viser ny rapport, der blankt bliver afvist af regionerne. Få overblikket over balladen her.

10. marts 2010 kl. 10.20 | læs »