Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.916 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Hvorfor skal Yahoo-folk belønnes for at sige op?

Rasende Yahoo-investorer med skarpretteren Carl Icahn i spidsen forsøger at lyn-fjerne en ordning, der sikrer Yahoo-ansatte fede kontante fordele, hvis selskabet får ny ledelse.

12. juni 2008 kl. 09.29 | læs »

Danware skifter navn - dropper Danware

Danware dropper sit navn og tager i stedet navn efter sit hovedprodukt. Navneskiftet falder sammen med nyt million-opkøb. "Vi skal lede markedet," lyder det fra direktør Kurt Bager.

11. juni 2008 kl. 11.32 | læs »

EU i frontalt angreb mod Microsofts Office-systemer

EU's konkurrencekommissær, Nellie Kroos, er meget meget vred på Microsoft.

11. juni 2008 kl. 09.00 | læs »

Tirsdagens aviser om it

Rekordbevilling skal sætte skub i it-iværksætteri. Tidligere TDC-chef satser på domænerådgivning.

10. juni 2008 kl. 08.15 | læs »

Mandagens aviser om it

IT-Factory øger omsætning og bundlinie

09. juni 2008 kl. 08.04 | læs »

Ugens mest læste artikler på cw.dk

Se listen over ugens mest læste artikler på Computerworld.dk. Der er i alt blevet bragt 143 artikler.

06. juni 2008 kl. 15.30 | læs »

Yahoos stenrige stifter læner sig op ad en fyreseddel

Den kontroversielle finansmand Carl Icahn vil aflevere en fyreseddel på stedet til Yahoo-stifter Jerry Yang, hvis det lykkes ham at vælte Yahoos bestyrelse.

04. juni 2008 kl. 15.45 | læs »