Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Kort nyt: TDC, Zepto

TDC slår hjemmesider sammen. Zepto åbner datterselskab i England.

21. marts 2007 kl. 10.59 | læs »

Kort nyt: FDIM, net-annoncering, Thy:, medieråd

To nye bestyrelsesmedlemmer i FDIM. Danmark i front på internet-annoncering. Thy: skruer op på Sjælland. Ny formand for Medierådet for Børn og Unge.

20. marts 2007 kl. 16.29 | læs »

Google vil hyre europæisk lobbyist-korps

Google søger aktivt et korps af lobbyister, der brænder for et "frit og åbent internet". De skal lobbye Googles sag i politisk hotte emner som privacy og copyright.

20. marts 2007 kl. 09.02 | læs »

I 2010 vil fire ud af 10 Capgemini-ansatte være indere

Det franske konsulenthus Capgemini sætter skub i udflytningen til Indien. I 2010 vil 40 procent af selskabets ansatte sidde i Indien. Også andre it-selskaber øger udflytningen.

20. marts 2007 kl. 08.35 | læs »

Debian-stifter går til Sun

Grundlæggeren af Debian-distributionen, Ian Murdock, forlader sin post som teknologi-direktør i Linux Foundation til fordel for et job i Sun.

20. marts 2007 kl. 08.15 | læs »

Tirsdagens aviser om it

Kunøe halverer prisen på e-handel. Linksys kysser Kiss farvel. Digitalt opgør med papir. Qvortup: Måske er Second Life en fis i en hornlygte.

20. marts 2007 kl. 07.45 | læs »

Kort nyt: Edbpriser.dk, Wannakeys

Direktøren forlader Edbpriser.dk. Wannakeys vil noteres på First North.

19. marts 2007 kl. 16.29 | læs »

Fujitsu på vej med flash-baserede bærbare

Efter to måneders prøvetid på det japanske marked sender Fujitsu sine første flash-baserede bærbare på gaden i Vesten. De hårdføre bærbare retter sig mod ansatte i brancher, hvor apparaterne får knubs.

19. marts 2007 kl. 15.45 | læs »

Om 10 år er du koblet helt sammen med dit hjem

Reportage: Intelligent brug af LED-lys, trådløs forbindelse mellem alle hjemmets apparater og RFID-tags i alt fra skjorten til posen med mel i køkkenskabet. Følg en rundtur i Microsofts fremtids-hjem, der er et bud på et avanceret hjem årgang 2017.

19. marts 2007 kl. 12.33 | læs »

HP vil købe egne aktier for 46 mia. kroner

Hewlett-Packard står klar med 46 milliarder kroner, som selskabet vil opkøbe egne aktier for. HP mener, at aktien er undervurderet efter den seneste tids besparelser og pæne resultater.

19. marts 2007 kl. 09.04 | læs »