Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.793 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Disse danske selskaber er med i opløbet om konsulent-aftale til mere end fire milliarder kroner

26 it-selskaber kommer med i slutspurten om at få plads på en af Danmarks allerstørste konsulentaftaler.

30. september 2024 kl. 15.10 | læs »

Apple bliver ikke medejer af OpenAI alligevel: Forlader forhandlinger om stor kapitalrunde

Apple siger farvel og tak og forlader forhandlingerne om at blive en del af kapitalrunde til flere milliarder kroner til OpenAI.

30. september 2024 kl. 12.20 | læs »

SAP-medarbejdernes tillid til topledelsen på laveste niveau i årevis

Midt i stor omstruktureringsplan daler SAP-medarbejdernes tillid til selskabets topledelse til laveste niveau i årevis.

27. september 2024 kl. 10.30 | læs »

Rigmand Peter Thiel skiller sig i al stilhed af med Palantir-aktier for milliarder: Har solgt 36 millioner aktier siden nytår

Den kontroversielle rigmand Peter Thiel sælger med et snuptag 16 millioner aktier i sit selskab Palantir. Han har nu solgt aktier for en milliard dollar siden nytår.

27. september 2024 kl. 08.22 | læs »

Tvunget til at flytte over i clouden: Region Sjælland vil investere 150 millioner kroner i Oracle-specialister

Region Sjælland står klar med 150 millioner kroner til indkøb af Oracle-specialister, som skal flytte regionens Oracle-setup over i clouden. Kontrakten får ubegrænset løbetid.

27. september 2024 kl. 07.51 | læs »

Region Syddanmark rydder op: Gennemgår nu manuelt sine hosting-kontrakter efter hackerangreb mod lille underleverandør

Efter det ødelæggende hackerangreb mod det lille hosting-firma IT Hotellet vil Region Syddanmark have ryddet op i viften af hosting-leverandører.

27. september 2024 kl. 07.10 | læs »

Kapløb: På blot to dage har tre rige investorer annonceret datacenter-investeringer for mere end 132 milliarder kroner

På to dage har Alphabet, Blackstone og Microsoft meldt om investeringer i nye AI-datacentre for 132 milliarder kroner.

27. september 2024 kl. 06.48 | læs »

Morgen-briefing: KMD samler alle kommunale sagsstyrings-systemer / Danske Criipto solgt til nordmænd / OpenAI: Topchefers exit har altså intet at gøre med omstrukturering

KMD samler alle kommunale sagsstyrings-systemer. Danske Criipto solgt til nordmænd. OpenAI: Topchefers exit har altså intet at gøre med omstrukturering. Peak Systems får tilført millioner af kroner.

27. september 2024 kl. 06.05 | læs »

Kinesiske cyberspioner har hacket en stribe amerikanske internetudbydere

Den kinesiske hackegruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i en hel række amerikanske internet-selskaber. Mistænkes for at være forløbere for stort angreb.

26. september 2024 kl. 15.01 | læs »

AlfaPeople Nordic indsætter ny CEO for niende gang siden 2019

Michael Gaardboes Dynamics-selskab AlfaPeople Nordic får ny CEO for niende gang siden 2019. Ny topchef er Claus Brønd Larsen, hvis selskab AlfaPeople købte for en måned siden.

26. september 2024 kl. 11.40 | læs »