SAP fik blankt nej til opkøbs-tilbud på 30 milliarder kroner: Nu overvejer selskabet at byde igen

Det var ikke ligefrem SAP's forventning, at selskabet blankt fik afvist sit ellers højt opkøbs-tilbud på stort it-firma på 30 milliarder kroner i sommer. Nu overvejer selskabet at byde endnu mere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det endte med den helt modsatte reaktion end forventet, da SAP i sommer lagde et opkøbstilbud på 30 milliarder kroner på bordet foran ejerne af den amerikanske software-virksomhed BlackLine.

SAP havde med tilbuddet lagt 31 procent oven i BlackLines gennemsnitlige markedsværdi over de to foregående måneder og havde forventet, at ejerne ville sige ja.

Men det gjorde de ikke: SAP's tilnærmelser blev pure afvist.

Nu gør selskabet ifølge Reuters klar til at prøve igen.

BlackLine Systems med hovedkvarter i Los Angeles står med sine omkring 1.000 medarbejdere bag en række cloudbaserede bogføringsløsninger.

Blandt de store kunder er Coca-Cola, Google, Netflix og Kraft Heinz. Og SAP er blandt de helt store BlackLine-partnere og står som forhandler af BlackLine bag helt op til 30 procent af BlackLines årlige omsætning.

SAP mener, at et opkøb af BlackLine vil være en 'logisk forlængelse af et langvarigt partnerskab.'

Og samtidig vil et opkøb af selskabet markant styrke SAP på markedet for cloudbaseret finans-software i et marked, hvor selskabet kæmper hårdt med ikke mindst Oracle og Workday.

SAP havde timet opkøbsforsøget i sommer med, at BlackLines stifter og mangeårige direktør, Theresa Tucker, trådte tilbage og overlod tømmerne til selskabets formand, Owen Ryan.

Men aktionærerne ville altså ikke være med. Blandt de store finder vi kapitalfondene Clearlake Capital, Vanguard Group og BlackRock.

Reuters skriver, at SAP nu er i gang med at overveje muligheden for at åbne for nye forhandlinger med BlackRocks toneangivende aktionærer - og om det skal føre til præsentationen af et nyt og højere tilbud på det amerikanske selskab.

Intet er dog endnu besluttet, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S