Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.925 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Apples udfordring: At få brændt 273 mia. kroner af

ComputerViews: Apple har akkumuleret et aldeles gigantisk beløb i sin pengetank, og overvejelserne om, hvad de skal bruges på, er i fuld gang.

25. oktober 2010 kl. 14.51 | læs »

Mandagens aviser om it

Dansk SAP-hus på opkøb i Norge. Jensby vidner i Ljungman-sag. Dansk forspring på sundheds-it kan skabe eksporteventyr.

25. oktober 2010 kl. 07.48 | læs »

Overblik: Sådan får du styr på dit store data-hav

Datamængderne vokser med eksplosionsfart. Få gode råd til at få styr på data-mængderne.

21. oktober 2010 kl. 15.58 | læs »

Nokia kæmper for at stoppe faldet fra verdens tinder

Nokia skifter både direktør og bestyrelsesformand ud. Situationen er begyndende kritisk for den finske mobilgigant, der kan begynde at se en fremtid, hvor selskabet blot er en som de andre.

18. oktober 2010 kl. 07.00 | læs »

Galleri: Fem apparater til motion ved skrivebordet

Mange it-folk sidder dagen lang foran computeren. Se her, hvordan du med disse apparater kan motionere ved dit skrivebord.

15. oktober 2010 kl. 15.00 | læs »

Opkøbere sværmer om klodens største harddiskfirma

Hovedrige bejlere sværmer om verdens største harddisk-producent, Seagate, der i dag er børsnoteret. Aktionærer kan stå til kæmpegevinst.

15. oktober 2010 kl. 10.16 | læs »

Fredagens aviser om it

Tøjkonge scorer kassen på internetgigant.

15. oktober 2010 kl. 07.52 | læs »

Stort købstilbud på Yahoo kan være på vej

Konkurrenter lurer på Yahoo. Stort opkøbstilbud kan være på trapperne.

14. oktober 2010 kl. 08.57 | læs »

Torsdagens aviser om it

Konkursramt Jensby sikret årlig millionløn. 900.000 har nu NemID.

14. oktober 2010 kl. 07.30 | læs »

Asger Jensby erklæret personlig konkurs

Asger Jensby er blevet erklæret personlig konkurs på forandledning af kurator i IT Factory, Boris Frederiksen. Se her, hvorfor han trækker dette kort.

13. oktober 2010 kl. 08.47 | læs »