Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.927 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Sars-virus rammer Asiens IT-industri

Spredningen af SARS-virussen har ramt den asiatiske IT-industri. Mange store konferencer er aflyst, investorer er ved at miste troen på området, og virksomhederne har indstillet al rejseaktivitet, så det er blevet vanskeligt at møde kunder.

03. april 2003 kl. 14.54 | læs »

Microsoft klar med Office 2003

Om få måneder lancerer Microsoft sin nye Office 2003-vifte, der skal afløse Office XP. Developer-udgaven af Office XP droppes helt og erstattes af en ny version specielt tilrettet små virksomheder.

03. april 2003 kl. 10.05 | læs »

Regeringen: Internettet skal arkiveres

Rapport fra Kulturministeriet lægger op til, at der fire gange om året skal tages masseskærmdump for at give et øjebliksbillede af nettet, mens en række websites løbende skal overvåges og gemmes efter behov. Det skal sikre informationer på internet som en del af kulturarven.

02. april 2003 kl. 14.50 | læs »

Network Associates køber firewall-selskab

Antivirus-producenten Network Associates køber firewall-producenten IntruVert for 680 millioner kroner. Opkøbet skal ruste Network Associates på det konkurrenceprægede marked for sikkerheds-teknologi.

02. april 2003 kl. 09.35 | læs »

Microsoft satser på IP-telefoni

Microsofts kommende version af styresystemet WindowsCE.Net bliver specielt målrettet til internet-telefoni. En række af de store telefonproducenter vil basere deres IP-telefoner på det nye styresystem.

02. april 2003 kl. 08.50 | læs »

Ellison: Linux vil sende Microsoft til tælling

Inden for en årrække vil Linux feje Microsoft helt af banen, når det gælder software til pc'er, forudser Oracle-chef Larry Ellison. Det vil ændre pc-verdenen markant. Det kræver dog, at alternativerne til Microsofts Office-pakke bliver mere robuste, mener Ellison.

02. april 2003 kl. 07.54 | læs »

Aprilsnar!

Er du en aprilsnar eller hoppede du ikke på den? Computerworld Online gennemgår her en række af IT-branchens 1. aprilgags, der inkluderer spadserende møder, en ny software, der kan sprede rædsel i hackerkredse og nyhederne om mange usædvanlige opkøb i IT-branchen.

01. april 2003 kl. 15.37 | læs »

Lav tillid til sikkerhed i Windows

Kun få systemadministratorer har tillid til, at sikkerheden i Windows-baserede systemer er god nok. Alligevel anvender langt de fleste af dem Windows. Analysebureauet Forrester anbefaler, at virksomhederne selv påtager sig et ansvar for sikkerheden.

01. april 2003 kl. 10.29 | læs »

Brancheforening: Flere kvinder til fadet

Der findes alt for få kvinder på IT-branchens direktionsgange, mener IT-Brancheforeningen. Andelen af kvindelige topledere i branchen ligger på samme niveau som byggebranchen. Brancheforeningen vil ændre udviklingen.

31. marts 2003 kl. 12.32 | læs »

Lærere får skattesmæk af Office-gave

De 90.000 folkeskolelærere, der i sidste uge modtog en Office XP-cdrom kvit og frit fra Microsoft, skal betale skat af gaven. Det er dog op til hver enkelt lærer selv at vurdere, hvor høj nytteværdien af Office XP er og skrive det på selvangivelsen.

31. marts 2003 kl. 10.10 | læs »