Lærere får skattesmæk af Office-gave

De 90.000 folkeskolelærere, der i sidste uge modtog en Office XP-cdrom kvit og frit fra Microsoft, skal betale skat af gaven. Det er dog op til hver enkelt lærer selv at vurdere, hvor høj nytteværdien af Office XP er og skrive det på selvangivelsen.

De 90.000 skolelærere, der i sidste uge kvit og frit modtog en Office XP-kontorpakke sammen med deres fagblad Folkeskolen, skal betale skat af gaven.

Det oplyser skatteeksperten Preben Bertelsen, Timetax, til DR Nyheder Penge.

Det er dog op til den enkelte modtager at vurdere værdien af gaven og skrive den på selvangivelsen.

Preben Bertelsen understreger overfor DR Nyheder, at der kun skal betales skat, hvis gaven har en værdi for modtageren.

Kan vælge pakken helt fra

Det betyder, at Office XP-gaven ikke er skattepligtig, hvis læreren har et eksemplar i forvejen, ikke har computer eller i det hele taget ikke ønsker at benytte programmet.

Hos Microsoft - der har sendt gaven afsted sammen med fagbladet - bedyrer man, at skattespørgsmålet er blevet grundigt undersøgt, inden de mange Office XP-pakker blev sendt afsted.

Microsoft oplyser, at cd'en er en personlig gave, der ikke kan købes i butikkerne.

Gaver fra arbejdsgivere på over 500 kroner er skattepligtige, men det er gaver fra andre ikke, så derfor kan Microsoft uden skattemæssig hovedpine forære kontor-pakkerne væk.

Pakken må desuden under ingen omstændigheder sælges videre eller foræres væk, hedder det i et brev, som Microsoft har vedlagt bladet.

Det betyder, at det skatteteknisk overlades til modtagerne at vurdere, hvor meget kontor-pakken er værd og skrive det i selvangivelsen.

Det siger sig selv, at det er stort set umuligt for skattefar at krydstjekke rigtigheden af oplysningerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory