Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.815 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Hos KMD kan du få lønforhøjelse uden at bede om det:  “I det tilfælde vil vi helt automatisk gå ind og tilbyde en højere løn”

Hos KMD kan man nogle gange få mere i lønposen, end man har bedt om. Det sker for at sikre ligeløn mellem mænd og kvinder, forklarer Jette Singleton, direktør før people og culture hos KMD. Hun afslører også, hvordan hun selv er blevet bedre til at forhandle sin egen løn.

23. februar 2023 kl. 14.06 | læs »

Apple første VR-headset kan blive hundedyrt, men selskabet planlægger allerede nu en billigere version

I samarbejde med producenten Foxconn arbejder Apple angiveligt på et billigere VR-headset.

23. februar 2023 kl. 09.45 | læs »

Salesforce kan være på vej med ny strategi-plan: Lækket dokument varsler ny hård performance-kultur

En ny strategiplan hos Salesforce skal sikre en ny og blomstrende fremtid for selskabet. Det indebærer blandt at ledere systematisk skal vurdere det ansatte samt ny strammere regler for hjemmearbejde, lyder det i et lækket dokument.

23. februar 2023 kl. 08.20 | læs »

Efter 12 års hemmelighedskræmmeri: Nu kan Apple være på vej med revolutionerende ny teknologi

Apple er snublende tæt på et gennembrud for en teknologi, som selskabet har arbejdet på i 12 år.

23. februar 2023 kl. 07.35 | læs »

Nu vil Københavns Lufthavn beskytte sig mod DDoS-angreb

Københavns Lufthavn vil nu beskytte sig mod overbelastnings-angreb, så lufthavnen ikke kan blive ramt af nye cyberangreb i stil med dem, der ramte onsdag.

23. februar 2023 kl. 07.04 | læs »

Morgen-briefing: Bill Gates gennemfører overraskende milliard-investering / Fintech-selskaber får sværere ved at lande investeringer / Facebook risikerer milliard-stor skatteregning

Bill Gates gennemfører overraskende milliard-investering. Fintech-selskaber får sværere ved at lande investeringer. Facebook risikerer milliard-stor skatteregning. Mobilepay ansætter tidligere rådgiver for Mette Frederiksen. Tesla overtager tidligere HP-kontorer i Silicon Valley, og så er det i dag 18 år siden, at den første mobil-virus blev opdaget.

23. februar 2023 kl. 06.35 | læs »

Mail-server med militære data har stået pivåben i to uger

Ups, en server med personfølsomme data om militært personel var på grund af en fejlkonfiguration ikke blevet udstyret med en adgangskode.

22. februar 2023 kl. 09.35 | læs »

Bankansat politianmeldt: Havde gennem flere år ulovlig adgang til topchefs e-mail

En bankansat har gennem en periode på to år kunne snage i flere centrale medarbejderes e-mails. Den bankansatte er nu politianmeldt, mens banken er blevet anmeldt til Datatilsynet.

22. februar 2023 kl. 08.27 | læs »

Så meget kan danske David Heinemeier Hansson og hans firma spare på at forlade skyen

David Heinemeier Hansson har lavet regnestykket: Så meget kan der spares ved at forlade skyen og købe fysiske servere for de penge, der ellers vil være landet i cloud-giganternes lommer.

22. februar 2023 kl. 07.49 | læs »

Eksperter tvivler på at danske kommuner kan presse AWS til ændringer

Det bliver svært for Kombit at presse AWS til ændringer, der sikrer, at Aula ikke er på kant med GDPR.

22. februar 2023 kl. 07.32 | læs »