Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.833 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Topfolk bad Peter Warnøe trække sig fra venturefond

Flere topfolk fra erhvervslivet prøvede uden held at overtale it-rigmanden Peter Warnøe til at trække sig fra venturefonden Nordic Eye.

17. december 2019 kl. 08.24 | læs »
21

Huawei: Vi vil hellere lukke og slukke end spionere for den kinesiske stat

Svaret vil være nej, hvis Huawei i Norden det bliver bedt om at spionere mod sin kunder. Sådan lyder meldingen nu fra selskabets nordiske direktør i et interview med DR.

17. december 2019 kl. 07.58 | læs »
17

Kinesisk ambassadør truer med konsekvenser, hvis Huawei bliver sparket ud af Tyskland

Den kinesiske ambassadør i Tyskland siger, at det vil få konsekvenser, hvis Huawei bliver ekskluderet fra det tyske marked.

16. december 2019 kl. 14.50 | læs »

Google, Facebook og Twitter fanget i kæmpe valg-dilemma - vil blive kritiseret uanset hvad de gør

En massiv sejr til De Konservative i Storbritannien ser ud til at have banet vejet for et brexit, og denne type polariserende valg kaster i stigende grad tech-giganterne ud i et etisk dilemma.

16. december 2019 kl. 13.30 | læs »
1

Nu skal Kiloo ikke længere udgive Subway Surfers til smartphones

Den danske spilsucces Subway Surfers er udviklet i fællesskab af selskaberne Kiloo og Sybo. Til næste år overtager Sybo ansvaret for at udgivet spillet på mobileplatforme, mens Kiloo nu får ansvaret for en række andre nye områder.

16. december 2019 kl. 10.30 | læs »
5

Undervisningsministeren vil have færre iPads i undervisningen: Digitaliseringen er gået for vidt

Digitaliseringen i folkeskolen er gået for vidt, lyder det fra undervisningsminister Pernille Rosenkranz-Theil (S), der nu vil have flere fysiske bøger i undervisningen

16. december 2019 kl. 08.45 | læs »

Ny melding fra Telenor: Huawei bliver alligevel en del af 5G-nettet i Norge

Huawei bliver alligevel en del af udrulningen af det norske 5G-net, meddeler Telenor nu.

16. december 2019 kl. 08.19 | læs »

Flere unge skal have en teknisk uddannelse: Folketinget sætter 102 millioner kroner af kampagne

En ny bevilling på 102 millioner kroner skal sikre, at der bliver uddannelse flere it-specialister.

16. december 2019 kl. 07.58 | læs »
5

Ugen i tech: Microsoft præsenterer helt nyt Xbox-design / Se Teslas Cybertruck accelerere i trafikken / Så vanvittig dyr er Apples Mac Pro / Nu ruller 48 elektriske busser i Hovedstaden

Microsoft præsenterer helt nyt X-box-design. Se Teslas Cybertruck accelerere i trafikken. Så vanvittig dyr er Apples Mac Pro, og nu ruller 48 elektriske busser i Hovedstaden.

15. december 2019 kl. 13.58 | læs »

9 ud af 10 virksomheder har planer om at bruge kunstig intelligens - og det kan føre til fyringer

It-ledere planlægger i stor stil at tage konstig intelligens i brug, lyder det i en ny, stor undersøgelse, hvor det også fremgår, at knap en tredjedel af de adspurgte forudsiger, at brugen af kunstig intelligens vil føre til fyringer.

13. december 2019 kl. 14.30 | læs »