Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.944 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Magtfulde it-organisationer giver dotDK kold skulder

Domæne-organisationen dotDK får en kold skulder af Dansk IT, IT-Branchen, Dansk Erhverv og Foreningen for Open Source Leverandører.

21. august 2008 kl. 11.15 | læs »

Vogt Jer, drenge: Hver tredje it-studerende er pige

Nye tal viser, at pigerne strømmer til landets it-uddannelser. En mere ligelig kønsfordeling kan føre til bedre it-løsninger, derfor håber branchen, at it langt om længe har fået sit gennembrud hos pigerne.

21. august 2008 kl. 09.05 | læs »

Firefox ånder IE i nakken - men kun blandt de seje

Internet Explorers dage på toppen af internet-tronen kan være talte. Desværre for Firefox gælder det kun blandt de mest teknologi-interesserede internetbrugere.

20. august 2008 kl. 09.29 | læs »

Hostmaster-formand: Hvem støtter dotDK?

I går kunne dotDK erklære sig som vindere af det danske domæne-slagsmål. Men rivalen, DK Hostmaster, undrer sig: Hvem støtter dotDK, og er støtterne betydningsfulde nok?

19. august 2008 kl. 16.20 | læs »

Dell får afvist 'Cloud computing' som varemærke

Dell modtog i juli en foreløbig godkendelse af virksomhedens ansøgning om at registrere 'cloud computing' som varemærke. Den godkendelse er nu trukket tilbage.

19. august 2008 kl. 13.38 | læs »

Ministerium: Kan pirat-forbindelser kappes?

Kulturministeriet vil vide, hvad telebranchen gør for at forhindre piratkopiering. Teleselskaberne frygter, at de skal pålægges et større ansvar for kundernes brug af internettet.

19. august 2008 kl. 10.56 | læs »

Forbrugerrådet: Mobilt bredbånd må ikke oversælges

Selv om der tages en række forbehold, er det vildledende, når teleselskaber markedsfører mobilt bredbånd med urealistiske max-hastigheder, mener Forbrugerrådet.

18. august 2008 kl. 14.13 | læs »

Kinesisk internetmur bruger vestlig teknologi

En it-sikkerhedsekspert og menneskerettighedsaktivist har gennemgået offentligt tilgængelige kinesiske dokumenter, der viser, at vestlige firmaer leverer overvågnings-teknologi til Kina.

18. august 2008 kl. 09.29 | læs »

DotDK håner lønningerne hos DK-Hostmaster

Mads Bryde Andersen tjener 200.000 kroner som formand for bestyrelsen af det danske internet. En vild overbetaling, mener Kim Viborg Andersen, som dog ikke vil løfte sløret for dotDK-lønnen.

18. august 2008 kl. 07.00 | læs »

Biometri-formand: Fingeraftryk giver unik sikkerhed

Formanden for Danish Biometric og initiativtager til et borgerkort-råd tror ikke på, at et kort baseret på fingeraftryk bliver usikkert. Hvis teknologien anvendes korrekt giver den tværtimod en unik sikkerhed.

15. august 2008 kl. 14.17 | læs »