Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.814 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Ministre tavse om monopollignende tilstande blandt offentlige it-leverandører

Der er tavshed hos ministrene i regeringen, når det gælder det som er blevet beskrevet som monopollignende tilstande blandt de store offentlige it-leverandører.

2. november 2023 kl. 07.08 | læs »

Morgen-briefing: Linkedin når én milliard brugere og lancerer ny chatbot / Hackerne rammer dig via Google-links og pdf-filer / Snowflake lancerer nyt AI-værktøj

Linkedin når én milliard brugere og lancerer ny chatbot. Hackerne rammer dig via Google-links og pdf-filer. Snowflake lancerer nyt AI-værktøj. Samesystems aktionærer bakker op om afnotering. Elbilssalget blev fordoblet i oktober, og så er det i dag 35 år siden, at verdens første computer-orm blev sluppet lås.

2. november 2023 kl. 06.37 | læs »

8 ud af 10 software-udviklere er parate til at skifte job – særligt denne ting frister dem

Stadig flere softwareudviklere er lune på et jobskifte, og der er særligt en ting, der kan friste dem til et jobskifte.

1. november 2023 kl. 13.35 | læs »

Regeringen dropper lov om alderstjek på pornografiske hjemmesider

Planerne om at indføre alderstjek på hjemmesider og digitale platforme med indhold, der vurderes til at være upassende for børn, bliver nu droppet. Det sker blandt andet efter kritik fra telebranchen.

1. november 2023 kl. 08.41 | læs »

Nets fyrer mellemledere efter krænkelser: Kolleger blev kaldt indiske slaver

Mellemledere er blevet fyret, folk har fået advarsler og knap 200 ledere er blevet sendt kursus i sexisme og korrekt sprogbrug som følge af en sag om sexisme og racisme hos it- og betalingsvirksomheden Nets.

1. november 2023 kl. 08.19 | læs »

Danske myndigheder forhandler med en pistol for panden: Tvunget til acceptere store prisstigninger

Danske myndigheder er så afhængige af de store it-giganter, at det ofte er som at forhandle med en pistol for panden, lyder det fra Region Hovedstaden.

1. november 2023 kl. 07.50 | læs »

Microsoft klar med Windows 11-opdatering: Nu bliver Chat erstattet med Teams

Den nye Windows 11 2023-opdatering er klar, og nu kommer Microsoft Teams til at spille en mere central rolle i styresystemet.

1. november 2023 kl. 07.37 | læs »

Kørte ind i en palme med 105 kilometer i timen - Tesla og Elon Musk vinder afgørende Autopilot-retssag

Var det en fejl i Teslas Autopilot, der var årsagen til, at en mand blev dræbt og to personer blev alvorligt kvæst? Det spørgsmål har en amerikanske domstol netop taget stilling til.

1. november 2023 kl. 07.10 | læs »

Morgen-briefing: Dating-appen Grindr sagsøger det norske Datatilsynet / Canada forbyder Wechat og Kaspersky på arbejdstelefoner / Twitter har mistet 55 procent af sin værdi siden Musk-køb

Dating-appen Grindr sagsøger det norske Datatilsynet. Canada forbyder Wechat og Kaspersky på arbejdstelefoner. Twitter har mistet 55 procent af sin værdi siden Musk-køb. EU tager stilling til Amazons milliardkøb til februar, og så er det i dag, og så er det i dag 18 år siden, at en softwarefejl lammede børsen i Tokyo.

1. november 2023 kl. 06.35 | læs »

Disse virksomheder vil de danske it-professionelle helst arbejde for: Konsulentvirksomhederne rasler ned ad listen

Det er tilbagegang at spore for de danske konsulenthuse på årets liste over de it-professionelles foretrukne arbejdspladser. Samtidig har én offentlig arbejdsplads sneget sig ind i Top 10, hvor den blandt andet overgår Amazon.

31. oktober 2023 kl. 09.00 | læs »