Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.934 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Nyt dansk sikkerhedsfirma efter sammenlægning

Et nyt firma har ambitioner om at erobre en bid af det danske it-sikkerhedsmarked. Det nye firma er resultatet af en sammenlægning af CSIS og Krusesecurity. Foruden it-sikkerhed vil det nye firma fokusere på IP-telefoni og LAN/WAN netværkstjenester.

27. februar 2004 kl. 09.38 | læs »

Ny software skal fordoble brænderhastighed

En gratis firmware-opgradering til Sonys dvd-brændere skal fordoble hastigheden.

27. februar 2004 kl. 09.26 | læs »

Nyt dansk sikkerhedsfirma

De to firmaer CSIS og Krusesecurity lægges sammen til et fælles selskab.

27. februar 2004 kl. 07.44 | læs »

Norske browser-konger bliver mangemillionærer

De to stiftere af Opera Software, Jon Stephenson von Tetzchner og Geir Ivarsøy, bliver mangemillionærer når firmaet gennemfører sin planlagte børsnotering.

26. februar 2004 kl. 14.11 | læs »

Danske netnavne overhaler Frankrig og Spanien

En ny rangliste over de mest populære landeendelser i Europa viser at danske ».dk« ligger på en sjetteplads med en halv million domænenavne.

26. februar 2004 kl. 11.53 | læs »

Kun få netbutikker følger e-handelslovene

Forbrugerne bør passe på med at handle på nettet. Det er konklusionen efter en ny undersøgelse, som viser, at kun et fåtal af de 4000-5000 danske netbutikker følger e-handelslovgivningen til punkt og prikke.

26. februar 2004 kl. 10.22 | læs »

FDIH kritiserer undersøgelse af dansk nethandel

En ny undersøgelse fra E-handelsfonden konkluderer, at kun et fåtal af de 4-5.000 danske netbutikker overholder lovgivningen. Men FDIH kritiserer, at undersøgelsen hverken er dækkende eller repræsentativ for dansk e-handel.

26. februar 2004 kl. 09.59 | læs »

Politiker kræver regler for RFID-chips

Et senatsmedlem i Californien har fremsat et lovforslag, som skal begrænse anvendelsen af radiochips.

26. februar 2004 kl. 08.12 | læs »

Ny Mydoom-variant sletter filer

Den nye internet-orm Mydoom.F sletter tekstdokumenter, regneark og billedfiler.

25. februar 2004 kl. 16.16 | læs »

Microsoft: Caller ID skal stoppe spam

Bill Gates har løftet sløret for den teknologi, som skal bremse spam-bølgen.

25. februar 2004 kl. 15.30 | læs »