Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Silicon Valley er it-branchens hjerteland

Den digitale bølge som er skyllet hen over verden i det sidste halve århundrede er skabt i et lille område på størrelse med Fyn. Silicon Valley blev hurtigt en magnet for verdens skarpeste hjerner og en inkubator for giganter som HP, Intel, Apple og Google.

08. juni 2009 kl. 07.05 | læs »

Bøjet skærm giver plads på pc-skrivebordet

Den nye buede 43-tommers-skærm fra NEC ligner noget, der hører hjemme på kommandobroen på et rumskib. Prisen er også derefter.

05. juni 2009 kl. 11.33 | læs »

Kontantautomater kan indeholde malware

Selv kontantautomater bliver nu inficeret med malware. En ekspert råder til forsigtighed.

05. juni 2009 kl. 10.39 | læs »

Chrome-browser klar til Mac og Linux

Google har udsendt de første preview-udgaver af sin browser Chrome til Mac OS og Linux. Men der er stadig mange fejl og mangler.

05. juni 2009 kl. 09.41 | læs »

Nu kommer Chrome til Mac og Linux

Google har udsendt de første preview-udgaver af sin browser Chrome til Mac OS og Linux. Men der er stadig mange fejl og mangler.

05. juni 2009 kl. 09.22 | læs »

Intel køber Linux-specialisten Wind River

Intel betaler 884 millioner dollar for en af de største udbydere af embedded software, Wind River Systems.

04. juni 2009 kl. 16.08 | læs »

Fagforening: Terrorlogning truer demokratiet

Prosa bruger nu YouTube i sin kampagne mod overvågning af internet-trafikken. Demokratiet er i fare, lyder budskabet.

04. juni 2009 kl. 15.15 | læs »

Forskere udvikler mini-projektor til mobiler

En lille OLED-projektor på få centimeter kan indbygges direkte i fremtidens mobiltelefoner.

04. juni 2009 kl. 14.19 | læs »

De værste malware-spredere kommer fra Kina

Google har fundet mere end 4.000 websteder som aktivt spreder malware ved at kompromittere andre sites. De fleste af de mest aktive malware-spredere ligger i Kina.

04. juni 2009 kl. 13.01 | læs »

Skjulte øjne følger borgerne på nettet

Forskere fra USA slår alarm i en ny rapport om web-privacy. Flertallet af de mest besøgte websteder omgås meget lemfældigt med brugernes private data.

04. juni 2009 kl. 11.45 | læs »