Dell opfordrer nu pc-købere til at betale mellem to og seks dollar til et program, der planter træer for at opfange kuldioxid i atmosfæren.
10. januar 2007 kl. 10.16 |
læs »
Microsoft fortæller nu, at den amerikanske efterretnings-tjeneste NSA har hjulpet med udviklingen af Windows Vista.
10. januar 2007 kl. 09.35 |
læs »
En ny tradition har udviklet sig blandt mobiltelefon-brugere. Januar bruges til at rydde op på telefonen og slette alle de mærkelige kontakter, du har indtastet i årets løb.
09. januar 2007 kl. 15.28 |
læs »
Politiet i Tyskland har taget et hidtil uset skridt i en sag om børnepornografi på internet. For at identificere kunderne på et ulovligt site har politiet valgt at tjekke samtlige 22 millioner udstedte kreditkort i Tyskland.
09. januar 2007 kl. 14.01 |
læs »
Nu er det lykkes for Toshiba at lagre 51 GB på en HD-DVD-skive med tre lag - dermed har formatet et lille forspring i forhold til Blu-ray.
09. januar 2007 kl. 11.28 |
læs »
Intel har introduceret sin første fire-kerne-processor til massemarkedet. Men prisen vil nok afskrække de fleste.
09. januar 2007 kl. 10.11 |
læs »
Den nye standard Wi-Fi Protected Setup skal gøre det meget lettere at installere et sikkert trådløst netværk i hjemmet.
09. januar 2007 kl. 09.18 |
læs »
Bill Gates brugte sin åbningstale på CES til at præsentere en ny platform, Windows Home Server, der skal styre alle former for indhold i det digitale hjem.
08. januar 2007 kl. 15.22 |
læs »
En fejl i det meget udbredte dokumentformat PDF kan misbruges til at smugle skadelig kode ind på systemet.
08. januar 2007 kl. 14.24 |
læs »
Koreanske LG Electronics har udviklet en hybridafspiller der både kan læse dvd'er, HD DVD og Blu-ray-medier.
08. januar 2007 kl. 12.28 |
læs »