Hybridafspiller med Blu-ray og HD-DVD

Koreanske LG Electronics har udviklet en hybridafspiller der både kan læse dvd'er, HD DVD og Blu-ray-medier.

På Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas forsøger LG Electronics at bygge bro mellem HD DVD og Blu-ray-formatet med sin nye Super Multi Blue afspiller, der læser begge standarder foruden det almindelige dvd-format.

Flere andre producenter menes også at være på vej med hybridafspillere, som både kan bruges til HD DVD og Blu-ray, og det kan afværge den truende formatkrig.

Men problemet er prisen, der stadig er alt for høj. Den nye Super Multi Blue afspiller skal sælges for 1.199 dollar eller omkring 6-7.000 kroner med dansk moms.

Det er mere end dobbelt så meget som den dyreste HD-DVD-afspiller, der koster 500 dollar, men omtrent på niveau med de dyre Blu-ray-afspillere, der koster fra 500 til 1.500 dollar.

Og Super Multi Blue-afspilleren kan ikke afvikle det interaktive indhold på HD DVD-skiver i den nuværende version, fortæller LG Electronics.

Salget af de nye højtopløsende filmskiver har hidtil udviklet sig langsommere end ventet. Sidste år blev der solgt 250.000 HD-DVD og Blu-ray-skiver, hvilket kun er en tredjedel af det forventede salg.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S