Tania Andersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Tania's LinkedIn profil

920 artikler på Computerworld

Tania Andersen

Webtjenester fra HP

I forbindelse med den kommende JavaOne-konference opdaterer Hewlett-Packard firmaets platform til webtjenester.

12. marts 2002 kl. 14.50 | læs »

Fremtiden for XML-teknologierne

Torsdag gav Michael Kay fra World Wide Web-konsortiets XSLT-arbejdsgruppe et tre-timers foredrag om nutiden og fremtiden for XML og de relaterede teknologier.

11. marts 2002 kl. 13.25 | læs »

Virusproblemer bliver værre

Den syvende årlige virusundersøgelse fra firmaet TruSecure viser, at 113 ud af 1.000 pc'er bliver ramt af virus.

8. marts 2002 kl. 13.08 | læs »

Python - fremtidens scriptingsprog

Det objektorienterede programmeringssprog Python vinder mere og mere popularitet, og det er ikke så underligt. Python er nemt, simpelt, er rettet imod alle typer applikationer og kommer med en lang række klassebiblioteker. Vi sætter lys på et ungt programmeringssprog, der har overbevist forbavsende mange på ganske kort tid.

7. marts 2002 kl. 12.06 | læs »

Network Associates dropper PGP

Det er slut med den kommercielle udgave af PGP. Programmet vil ikke længere blive videreudviklet.

7. marts 2002 kl. 10.52 | læs »

Indien bygger grid-computer

Det indiske center for supercomputere vil bygge grid-computer baseret på landets egne Param-supercomputere.

6. marts 2002 kl. 09.43 | læs »

Små men gode nyheder i Photoshop 7

Livet kan ikke være nemt, når man én gang har opfundet dræber-applikationen over dem alle. Adobe disker dog op med mange små forbedringer, nye værktøjer og gennemtænkte optimeringer i den seneste version af billedbehandlernes konge.

5. marts 2002 kl. 10.06 | læs »

Lotus udsender Domino 6 beta

Betaversionen af den næste udgave af serveren bag Lotus Notes er parat til download.

1. marts 2002 kl. 10.01 | læs »

De 10 bedste værktøjer

Lad os se det i øjnene: Alle elsker værktøjsprogrammer. Små dumme dimser, som måske kan gøre hverdagen lidt nemmere - måske ikke. Vi giver vores bud på de 10 helt uundværlige over hele spektret. Downloadmanagers, ekstra værktøjslinier, memosedler, bankbokse og - termitter.

1. marts 2002 kl. 09.17 | læs »

Open source-guru i København

Københavnerne har i dag mulighed for at se og høre en af open source-verdens guruer, Eric S. Raymond, på Datalogisk Institut.

28. februar 2002 kl. 10.42 | læs »