Kristoffer Ingemand Stener Petersen

Tidligere enterpriseredaktør

E-Mail

redaktionen@cw.dk

Linkedin

Se Kristoffer Ingemand Stener's LinkedIn profil

Jeg er fhv. enterpriseredaktør på Computerworld og skrev om større forretningssystemer, cloud, ERP-transformationer, enterprise-arkitekter og meget andet.

Jeg har tidligere arbejdet hos blandt andet Estate Media og Watch Medier.
2.777 artikler på Computerworld

Kristoffer Ingemand Stener Petersen

Ny version af Windows Server er nu på gaden: Masser af forbedringer - og én graverende fejl

Microsoft er kommet med den nye Windows Server 2025, som er blevet generelt tilgængelig og kommer med en række forbedringer, men en fejl kan give brugerne blå skærm.

05. november 2024 kl. 13.40 | læs »

Schneider Electric ramt af databrud – hackere påstår at have stjålet 40 gigabyte data

Elektronikkoncernen Schneider Electric har haft ubudne gæster i systemerne. Nu undersøger selskabet sagen.

05. november 2024 kl. 12.20 | læs »

EU går i kødet på Apples styresystem til iPads

EU’s myndigheder vil granske, om Apples styresystem iPadOS overholder gældende lovgivning.

05. november 2024 kl. 10.15 | læs »

Microsoft-huset Elbek & Vejrup henter ny CEO fra KMD

Aarhusianske Elbek & Vejrup udnævner ny administrerende direktør.

05. november 2024 kl. 08.01 | læs »

Microsoft advarer: Fejl kan få Azure til at gå i sort

Microsoft advarer Azure-brugere om en ny fejl.

05. november 2024 kl. 07.07 | læs »

Morgen-briefing: Alka Mobil-kunder flytter til Call Me / Dansk chip spiller nøglerolle i nyt kvantesystem / Cyberkriminelle er vilde med GitHub

Morgen-briefing: Alka Mobil-kunder flytter til Call Me / Dansk chip spiller nøglerolle i nyt kvantesystem / Cyberkriminelle er vilde med GitHub / Cybersikkerheds-agentur afviser, at valget bliver påvirket / Skattevæsenets digitale kontrol sparer staten tre milliarder kroner årligt

05. november 2024 kl. 06.00 | læs »

Microsofts nye datacentre skal bygges i træ

Microsoft forsøger sig med en ny type af datacentre. Selskabet har store forhåbninger til eksperimentet.

04. november 2024 kl. 14.20 | læs »

It-leverandør ramt af flodbølge af erstatningskrav fra kunder efter cyberangreb

Nu er der endnu en sag på vej, og det er slet ikke det første erstatningskrav, der er rejst mod Tietoevry, siden it-leverandøren blev ramt af et cyberangreb i begyndelsen af året.

04. november 2024 kl. 13.40 | læs »

Microsoft udskyder endnu engang den kontroversielle Windows-funktion Recall: Har brug for mere tid

Der er brug for mere tid til at sikre, at funktionen er sikker og troværdig, lyder det.

04. november 2024 kl. 11.41 | læs »

Microsoft: Sådan stjæler hackere data fra vores kunder

Hackere har stjålet data fra en række Microsoft-kunder i Europa og USA siden sommeren sidste år, meddeler selskabet. Selskabet beskriver hackernes metode og kommer med anbefalinger til kundernes sikkerhed.

04. november 2024 kl. 10.56 | læs »