Betjente: Så slemt står det til med vores it-system

Danske betjente er efter et år med it-systemet Polsag mere bekymrede end nogensinde. Se her, hvor slemt det står til.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Polsag er ikke modent.
 
Sådan siger formand for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, om det it-system fra CSC, som omkring 80 medarbejdere i deres daglige arbejde hos Bornholms Politi nu har benyttet i lidt mere end et år.
 
"Det er stadigvæk et system, som er mangelfuldt og som stadig ikke er klar til en større politikreds," siger Henrik Schwarz. 
 
Som en lungebetændelse
Polsag blev senest opdateret i december, hvilket har løst nogle af problemerne, mens nye er opstået, fortæller Henrik Schwarz. 

"Da der jo ikke er sket nogen forbedringer med Polsag, så får vi ikke mulighed for at løsne op for tingene. Derfor bliver bekymringerne stærkere og mere udbredte. Systemet er jo ikke rettet op og er ikke mere anvendeligt, end det var for ni måneder siden," siger Henrik Schwarz til Computerworld. 
 
Han sammenligner situationen med en lungebetændelse, som uden behandling bliver værre og værre.
 
"It-systemet bekymrer os efterhånden mere, end det har gjort tidligere," siger han.  
 
Han fortæller, at politiforeningen først og fremmest er bekymret for medlemmernes trivsel og psykiske arbejdsmiljø, fordi it-systemet påvirker arbejdsmiljøet negativt.
 
"Der er tre ting, der bekymrer os: Vores medarbejderes trivsel. Om det her system nogensinde kommer til at virke. Og hvad tidshorisonten er til, at disse fejl bliver rettet, så vi har noget som kan bruges, uden at det påvirker medarbejdernes arbejdsdag," siger Henrik Schwarz.  
 
Knas med Word-integration
Det elektroniske sagsbehandlingssystem blev sat i drift på Bornholm i december 2010 og har været ramt af massive fejl.

Især omkring hastigheden af systemet og integrationen af tekstbehandling. Et værktøj, der er vigtigt til betjentenes daglige arbejde med efterforskning og rapportbehandling.
 
Samtidig er systemet for besværligt at bruge for betjentene, har formanden tidligere fortalt til politifolkenes fagblad
 
"Vi har stadig generelle problemer omkring hele Word-integrationen," siger han i dag, fire måneder senere.

Forsinkelse på forsinkelse

Rigspolitiet udsatte sidste år det stormomsuste it-system hele to gange.

Først fra den 1. juni til starten af september - senere på ubestemt tid.

Derefter lod Rigspolitiet eksterne specialister gennemhegle kvaliteten af Polsag.  

Forud var den den videre udrulning i resten af landet sat på stand-by. 
 
Ikke klar til jyderne
Andet trin i raketten er Midt- og Vestjysk politikreds, der er 10 gange større end Bornholms Politikreds og som har langt flere sager at håndtere i forhold til politiarbejdet. 

På Bornholm fortæller Henrik Schwarz at de mange fejl. der stadig er ved systemet. har betydning for betjentenes arbejdsindsats.
 
"Det betyder jo, at kollegernes effektivitet på deres arbejde bliver nedsat. Det påvirker deres psykiske arbejdsmiljø omkring stress og arbejdsglæde," siger han.

Du kan læse mere om skandale-projektets omtumlede historie her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird