Politiet sender folk bag skandale-system hjem

Politiet sender folk tilbage til deres respektive politikredse, fordi usikkerheden om skandaleramt it-system er for stor.

Artikel top billede

Foto: Lous Head

Udrulningen af politiets store nye og skandaleramte it-system Polsag, der foreløbig har været syv år på vej, har været sat på pause på ubestemt tid siden september på grund af problemer konstateret i forbindelse med pilotdriften hos Bornholms Politi.

Nu er projektet så løbet ind i nye problemer.

"Efterfølgende har dybdegående analyser vist, at der også er andre væsentlige udfordringer med Polsag, som skal løses, for at politiet vil opleve systemet som tilfredsstillende i drift og i forhold til vedligeholdelse og videreudvikling," skriver Politiet onsdag i en pressemeddelelse.

Usikker fremtid

Af pressemeddelelsen fremgår det yderligere, at fremtiden for systemet er så usikker, at folk tilknyttet projektet simpelthen sendes tilbage til politikredsene.

"Som en konsekvens af dette er det besluttet at gennemføre en omorganisering af Polsag-programmet fra 1. december for at optimere medarbejderstaben i forhold til opgaverne."

"Den største forandring sker i NUT gruppen (Nationalt Uddannelsesteam), som for en periode, indtil der foreligger en plan for udrulning af Polsag, bliver reduceret fra 39 til 18 personer," skriver politiet i pressemeddelelsen.

NUT-gruppen består af administrativt og politifagligt personale fra kredsene, forklarer politiet.

Endelig fremgår det at "...det personale, som ikke forbliver i Polsag-programmet, vil returnere til deres respektive kredse."

Først i januar har politiet et bedre overblik over projektet, fremgår af skrivelsen.

I tæt dialog med leverandør

Af pressemeddelelsen fremgår det, at det er afgørende, at problemerne med det CSC-leverede system er løst, "inden der sker yderligere idriftsættelse af systemet".

"Polsag-programmet er i tæt dialog med leverandøren om at løse disse problemer," skriver politiet.

I uge 46 blev der dog af leverandøren kørt en performance test, som ifølge Politiet "viste lovende resultater, hvad angår den kontraktuelle performance", lyder det fra Politiet, der ikke ønsker at svare på spørgsmål om pressemeddelelsen.

Polsag blev i december udrullet i Bornholms Politikreds.

Her viste systemet sig snart at have en lang række skavanker. Samtidig forsinkede forårets arbejdskonflikt hos CSC udrulningen yderligere.

Rigspolitiet besluttede derfor flere gange at udsætte udrulningen i næste politikreds i Midt- og Vestjylland.

I efteråret 2011 besluttede Rigspolitiet at lade systemet gennemhejle af eksterne eksperter.

Men det er ikke første gang, at systemet er blevet gennemtestet af uvildige eksperter. Mindst fem firmaer har prøvet lykken.

Men det er kun skandalesystemets nyere historie. Problemerne går helt tilbage til 2004. Det kan du læse mere om her.

Polsag-skandalen omfatter foreløbig en budgetoverskridelse på 92 procent. Men det tal er fra før justitsminister Morten Bødskov (S) varslede yderligere forsinkelser og nye regninger.

Den seneste opgørelse fra Finansministeriet viser, at projektets budget i august 2010 var overskredet med 92 procent, så prislappen nu var forøget til 425 millioner kroner.

Forsinkelsen lød dengang på 14 måneder.

"Der arbejdes stadig målrettet mod udrulning af Polsag, og vi forventer, at vi i januar har den fornødne viden for at kunne fortsætte planlægningen af den videre udrulning af programmet," udtaler Nikolaj Veje, økonomidirektør i Rigspolitiet kort fattet i meddelelsen.

Rigspolitiet har som nævnt ikke ønsket at svare på spørgsmål til sagen eller kommentere sagen yderligere på nuværende tidspunkt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job