Eksterne it-folk gennemhegler kikset CSC-projekt

Det stærkt forsinkede og fordyrede politi-system Polsag bliver netop nu gennemgået af uvildige it-rådgivere.

Artikel top billede

It-firmaet Globeteam er i fuld gang med at gennemtrevle politiets skandaleprojekt, Polsag.

Det erfarer Computerworld.

Selskabet gennemgår et antal delelementer af politiets Fælles ESDH-projektet, der er kaldt Danmarks største, og som allerede i august sidste år var forsinket i 14 måneder.

Samtidig viser den seneste opgørelse fra Finansministeriet, at projektets budget er overskredet med 92 procent, så prislappen nu er forøget til 425 millioner kroner.

Du kan læse mere om skandale-projektets omtumlede historie her.

Siden har Rigspolitiets leverandør, CSC, været igennem en langstrakt arbejdskonflikt, som flere gange udsatte systemudrulningen af Polsag i Midt-og Vestjyllands Politikreds. Først i måneder, nu på ubestemt tid.   

Forsinkelser af Polsag har medført, at politibetjente har måttet taste tusinder og atter tusinder af anmeldelser manuelt ind ind i systemet, der siden december 2010 har været udrullet hos Bornholms Politi som pilotprojekt. 

Aflyse udrulning

Senest har politiet altså måttet aflyse en udrulning til Midt- og Vestjylland, fordi det it-system, som CSC leverede, slet ikke fungerede, som det skulle.

Men nu aflægges altså snart rapport fra det eksterne og uvildige it-firma, der ifølge Computerworlds oplysninger forventes at have en konklusion klar meget snart.

Hos Globeteam lyder det: "Ingen kommentarer".

"Oplysninger må indhentes hos Rigspolitiet," skriver salgsansvarlig Kristian Lykke fra Globeteam yderligere i en mail til Computerworld.

Men hos Rigspolitiet ønsker kommunikationschef Niels Otto-Fisker ikke at kommentere Polsag-projektet.

"Ikke før undersøgelsen er færdig," siger han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)