Regnskabsskandale: CSC-medarbejdere fyret for fejl

Flere medarbejdere hos CSC mister jobbet som følge af det omfattende regnskabsrod hos it-kæmpen.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Den internationale regnskabsskandale hos it-kæmpen CSC, der startede i Danmark, koster nu flere medarbejdere i England jobbet.

Det fremgår af koncernens nyeste årsregnskab, som blev offentligjort onsdag. 

Regnskabsrodet handler primært om postreringer af værdier i forkerte perioder, hvilket kan have været med til at manipulere værdien af selskabet og dermed på børsen.

I første omgang var rodet koncentreret til CSC i Norden, der har hovedkvarter hos CSC i Danmark i København, som blev undersøgt af firmaets interne revision, det amerikanske børstilsyn og i Danmark, men spredte sig senere til CSC i andre dele af verden, blandt andet Australien og England. 

I Storbritaninen har CSC i forbindelse med det skandaleombruste projekt om sygehus-it til NHS (National Health Service) posteret beløb for 145 millioner kroner forkert i regnskabsåret 2012, har CSC tidligere offentliggjort.

Derfor er det et problem

Og det er et problem for CSC, fordi rigtig regnskabsføring ville have reduceret en kæmpeafskrivning på 8,7 milliarder kroner med et beløb på 138 millioner kroner.

Nu viser det sig så at "visse CSC-regnskabsansatte i Storbritannien kendte til disse forhold forud for regnskabsåret 2012," skriver firmaet i det nyeste årsregnskab. 

"Men disse ansatte undlod at rette fejlene på behørig vis. Derfor har CSC klassificeret disse fejl som bevidste tilsidesættelser."

Og det er denne handling, som har fået konsekvenser for de pågældende regnskabsfolk.

"En sådan kategorisering er blevet fremlagt for firmaet gennem den uafhængige undersøgelse. Som en følge heraf er visse medarbejdere blevet afskediget," fremgår det af regnskabet.

Det er ikke første gang regnskabsskandalen koster medarbejdere jobbet hos it-giganten, der i flere omgange har suspenderet eller afskediget ansatte som følge af den regnskabsskandale, som en tidligere topchef hos virksomheden mente var "en lusket plan" udført af "afsporede personer.

Sagen har givet CSC en række sagsanlæg fra vrede investorer og CSC's globale topchef Michael W. Laphen såvel som den danske Carsten Lind har efterfølgende forladt virksomheden.

Firmaets nuværende topchef lancerede i fjor en omfattende restruktureringsplan, der skal få selskabet på fode igen.

Det sker blandt andet gennem gentagne fyringsrunder, den seneste varslet for få uger siden, den forringe eksekveret i januar

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S