CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

Erstatninger på mere end otte milliarder kroner får CSC til at varsle masse-afskedigelser.

Artikel top billede

Balladen om det kuldsejlende it-system til sundhedsvæsenet i Storbritannien koster nu omkring 500 CSC-ansatte jobbet.
Det skriver Computerworlds britiske søstermedie.

Det engelske projekt blev droppet i fjor og skulle modernisere it-systemerne i store dele af sundhedsvæsnet med blandt andet elekroniske patientjournaler.

Den samlede pris af sundhedsprojektet hos National Health Service (NHS) er opgjort til 113,6 milliarder kroner, hvoraf CSC har kontrakter for 26 milliarder kroner.

Til sammenligning har det nu droppede Polsag-system i Danmark en samlet værdi af en halv milliard kroner.

Erstatning giver nedskæringer

Den britiske regerings stop for det enorme CSC-projekt betød for nylig, at CSC måtte afskrive et beløb på 8,3 milliarder kroner til erstatning i sagen om det fejlslagne kæmpeprojekt.

Og det er denne erstatning, som nu koster 500 ansatte hos CSC deres stilling, hvilket er omkring en tredjedel af CSC's samlede stab på sundheds-it i England.

Firmaet gav i en udtalelse udtryk for med beklagelse at have startet et forløb, hvor firmaet i løbet af tre måneder skal reducere antallet af ansatte med relation til NHS-projektet med op til 500 medarbejdere.

Firmaet lovede at minimere nedskæringerne ved hjælp af omplaceringer og frivillige fratrædelsesordninger.

CSC ser ifølge Computerworlds britiske søstermedie nedskæringerne som "nødvendige, fordi vi i al væsentlighed nu har gennemført mange udviklingsmæssige nøgleaktiviteter med NHS," lød det i udtalelsen fra firmaet.

Flere projekter mistet

CSC har i Danmark informeret omkring 300 ansatte om, at de er opsagt fra deres stillinger hos CSC fra den 1. april for at blive virksomhedsoverdraget til den indiske konkurrent TCS, fordi telegiganten TDC ikke har ønsket at fortsætte med CSC som leverandør af it-services for omkring 4,2 milliarder kroner.

For få uger siden trak justitsminister Morten Bødskov (S) desuden stikket til det multiforsinkede og stærkt fordyrede skandaleprojekt Polsag.

Samtidig er CSC sat under særlige vilkår hos en anden myndighed, Skat, der omkring jul besluttede at fortsætte med CSC som leverandør af det forsinkede opkrævnings- og regningssystem Debitormotor, der giver følgevirkninger på andre systemer.

Beslutningen kom efter en disput, der kulminerede i en offentlig anklage mod CSC om bevidst at have ført Skat bag lyset.

Firmaet har i løbet af det sidste halve år skiftet heftigt ud i ledelsen. Både internationalt og i Danmark har firmaet fået nye topchefer, herhjemme John Walsh, der er sat ind som problemknuser, og ser CSC Dammark som en samlet pakke med alle de udfordringer, han tidligere har løst, samlet på et sted.

Firmaet døjer stadig med det amerikanske børstilsyn, som fortsat undersøger sagen om formodet regnskabsmanipulation hos CSC Danmark for omkring en halv milliard kroner.

Sagen har siden spredt sig til Australien, og firmaet er også under efterforskning på hjemmebanen i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S