Danske CSC-folk mistænkes for regnskabssvindel

Danske CSC-folk mistænkes for at have spillet en aktiv rolle i regnskabssvindel for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Regnskabsskandalen hos CSC handler nu om rod for 81 millioner dollar - svarende til cirka 430 millioner danske kroner.

Samtidig har CSC iværksat en såkaldt forensic-undersøgelse, og tidligere danske CSC-folk er under mistanke.

"Selskabet fortsætter med at gennemgå disse forhold og har indledt en forensic-undersøgelse", står der i en indberetning fra CSC-moderselskabet til SEC, der er det amerikanske børstilsyn.
 
Det fremgår klart, at mistanken er rettet mod Danmark:

"Selskabet henfører en væsentlig del af reguleringerne i den nordiske region for de første ni måneder af finansåret 2011 til mistanke om forsætlige tjenesteforseelser blandt visse tidligere medarbejdere i vores danske datterselskaber." 

Indberetningen er dateret den 9. februar 2011.

Oplysningen om, at det amerikanske børstilsyn, SEC, selv er gået ind i sagen, blev offentliggjort den 28. januar 2011.

Den første mistanke om regnskabsrod blev beskrevet i en indberetning fra CSC den 10. november 2010.

Computerworld ville gerne have en kommentar fra administerende direktør Carsten Lind eller CSC Danmark til de nye oplysninger, men her henviser presseafdelingen til deres tidligere henvisninger til CSC i USA.

Ledere siver fra CSC Norden

CSC's øverste amerikanske topchef er gået ind i regnskabsskandalen, hvor flere ledere allerede er blevet udskiftet.

Samtidig har selskabet gennemgået sine interne kontrolmekanismer.

Tidligere har Computerworld skrevet, hvordan CSC-ledere i Danmark og Norden inden for det sidste års tid er ude af selskabet.

Det fremgår ikke af februar-indberetningen, hvilke tidligere CSC-folk fra danske datterselskaber, der mistænkes for "forsætlige tjenesteforseelser".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S