Danske CSC-folk mistænkes for regnskabssvindel

Danske CSC-folk mistænkes for at have spillet en aktiv rolle i regnskabssvindel for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Regnskabsskandalen hos CSC handler nu om rod for 81 millioner dollar - svarende til cirka 430 millioner danske kroner.

Samtidig har CSC iværksat en såkaldt forensic-undersøgelse, og tidligere danske CSC-folk er under mistanke.

"Selskabet fortsætter med at gennemgå disse forhold og har indledt en forensic-undersøgelse", står der i en indberetning fra CSC-moderselskabet til SEC, der er det amerikanske børstilsyn.
 
Det fremgår klart, at mistanken er rettet mod Danmark:

"Selskabet henfører en væsentlig del af reguleringerne i den nordiske region for de første ni måneder af finansåret 2011 til mistanke om forsætlige tjenesteforseelser blandt visse tidligere medarbejdere i vores danske datterselskaber." 

Indberetningen er dateret den 9. februar 2011.

Oplysningen om, at det amerikanske børstilsyn, SEC, selv er gået ind i sagen, blev offentliggjort den 28. januar 2011.

Den første mistanke om regnskabsrod blev beskrevet i en indberetning fra CSC den 10. november 2010.

Computerworld ville gerne have en kommentar fra administerende direktør Carsten Lind eller CSC Danmark til de nye oplysninger, men her henviser presseafdelingen til deres tidligere henvisninger til CSC i USA.

Ledere siver fra CSC Norden

CSC's øverste amerikanske topchef er gået ind i regnskabsskandalen, hvor flere ledere allerede er blevet udskiftet.

Samtidig har selskabet gennemgået sine interne kontrolmekanismer.

Tidligere har Computerworld skrevet, hvordan CSC-ledere i Danmark og Norden inden for det sidste års tid er ude af selskabet.

Det fremgår ikke af februar-indberetningen, hvilke tidligere CSC-folk fra danske datterselskaber, der mistænkes for "forsætlige tjenesteforseelser".

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S