Analyse: Derfor kan 2014 blive det bedste Mac-år nogensinde

Analyse: Mens salget af pc'er falder støt, ser 2014 ud til at blive et rekord-år for Mac-computere. Vi har kigget på salgstallene og fremskriver friskt salget. Se her, hvad vi når frem til.

Artikel top billede

Midt i en tid, hvor det samlede pc-salg er under pres fra tablet- og smartphone-markedet, ser salget af Mac-computere fra Apple ud til at kunne sætte ny rekord i 2014.

Den hidtidige salgsrekord for Mac-computere blev sat i 2011, da Apple solgte 17,8 millioner Mac-computere.

Den rekord kan meget vel blive slået i år, hvis den hidtidige udvikling i salgs-tallene fortsætter, lyder det fra analytikere.

Over de seneste tre år er salget af Mac-computere i tredje kvartal steget med gennemsnitligt 22,8 procent i forhold til det foregående kvartal, der typisk hører til de sløveste kvartaler på grund af sommerferien.

I dette traditionelt sløve kvartal har Apple imidlertid solgt 4,4 millioner Mac-computere, hvilket altså med den hidtidige stigning vil resultere i et estimeret salg på 5,4 millioner computere i indeværende kvartal.

Ligeledes er salget fra tredje kvartal til fjerde kvartal i gennemsnit steget med 6,1 procent over de seneste år. Det fører til et estimeret salg på 5,7 millioner Mac-computere i årets sidste kvartal, hvilket er hele 550.000 flere eksemplarer end i det tilsvarende kvartal i fjor.

I alt betyder det, at det estimerede samlede salg af Mac-computere i 2014 vil kunne lande på omkring 19,7 millioner eksemplarer globalt, hvilket svarer til en stigning på 15,1 procent i forhold til det hidtidige rekordår.

En klar indikation

Selv om der naturligvis er mange usikkerheder i den slags estimater, er tallene en klar indikation på, at Apples Mac-forretning ser ud til at gå under radaren i de dystre forudsigelser, som analysehusene ellers er kommet med om pc-salget i de kommende år.

Eksempelvis vurderer IDC, at det samlede pc-salg vil falde med seks procent i år i forhold til 2013, mens Gartner - en smule mere optimistisk - mener, at faldet vil lande på tre procent.

Apple og Mac udgør fortsat en lille del af det samlede salg af computere, der lander på små 300 millioner solgte enheder globalt i år, men tallene ser dog ud til at betyde, at Apple kommer til at øge sin globale markedsandel, da det øvrige marked falder.

Det forventes, at Apple vil lande en omsætning på sin Mac-forretning i 2014 på omkring 140 milliarder kroner med en indtjening på omkring 37 milliarder kroner.

En del af forklaringen på det øgede salg skal findes i, at Apple i de seneste måneder har sænket priserne på en række af sine produkter.

Det kan du læse mere om her: Apple sænker prisen - spritny computer bliver 'billig'

Læs også:

Apple scorer kassen, men salget skuffer

Voldsomt fald i det danske pc-salg - men to mærker stormer frem

Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S