Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Apple regner med virkelig store salgstal, når de nye iPhone 6-modeller med betydeligt større skærme lander i butikkerne. Mulige problemer med skærmene kræver også større produktion.

Artikel top billede

Rygterne og gætterierne om designet af Apples nye iPhone 6 er mangfoldige. Her er techradar.com's bud på designet.

Apple har lagt ordrer ind hos sine leverandører på det højeste antal iPhones nogensinde før en produktpræsentation.

I følge The Wall Street Journal lyder ordren frem til 30. december på 70-80 millioner enheder i alt af iPhone 6, som vil kunne købes med enten en 4,7 tommer skærm eller en 5,5 tommer skærm.

Til sammenligning bestilte Apple sidste år 50-60 millioner enheder af iPhone 5S og 5C før produktlanceringen.

Apple har angiveligt bedt leverandørerne være klar til at skrue produktionen op til 120 millioner enheder for at komme mulige problemer med den store skærm i forkøbet.

Produktionen af LCD-skærmen på 5,5 tommer giver åbenbart nogle udfordringer med at integrere touch-sensorerne. Samtidig skal de nye skærme beskyttes af et lag safirkrystal i stedet for glas, og det giver åbenbart også visse produktionsproblemer, skriver Wall Street Journal.

Hvornår kommer den?

Hvornår kommer de nye iPhones så på markedet? Rygterne er mange, men de fleste med indsigt i Apples forretning peger på en produktpræsentation i september, sådan som Apple har gjort hidtil. Den 19. september er ifølge techradar.com et virkelig godt bud.

Telefonen med 4,7 tommer skærm skulle så komme i butikkerne i USA i slutningen af tredje kvartal, mens den store med 5,5 tommer skærm skulle ende på hylderne i sidst i fjerde kvartal - altså op mod jul.

Det er dog usikkert, om begge modeller præsenteres samtidig. Produktionsproblemerne med den store skærm kan være udslagsgivende, og techradar.com skriver, at Apple tilsyneladende også har problemer med at finde det rigtige batteri. Alt dette kan betyde, at lanceringen af den store model må udskydes til begyndelsen af 2015.

Læs også:
Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Test: Huawei P7 Ascend - Androidtelefonen der ville være en iPhone

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S