Gaardboe: Jeg skulle bare ud af Columbus IT

Interview: Columbus-stifter Michael Gaardboe skulle bare ud af selskabet, fortæller han. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Columbus-stifter Michael Gaardboe ville ud af Columbus IT Partner på den ene eller den anden måde.

Det fortæller han til Computerworld, efter han netop har solgt sin ejerandel på 14 procent af selskabet til finansmand og storaktionær Ib Kunøe til 2,5 kroner per aktie.

Det skete i kølvandet på en ophedet proces, hvor Gaardboe først til Ib Kunøes store overraskelse fik bragt kapitalfonden EG Holding på banen med et købstilbud på hele Columbus IT Partner til 3,1 kroner per aktie.

"Jeg ville selvfølgelig helst have solgt til den gode pris til Nordic Capital og mener stadig, at det ville have været den rigtige transaktion for både medarbejdere og kunder," siger Michael Gaardboe.

Nixen bixen fra Ib Kunøe

Ib Kunøe afviste imidlertid blankt at sælge til EG Holding, der dernæst trak tilbuddet tilbage. Og efter en del tumlen frem og tilbage med Michael Gaardboe har han nu købt dennes ejerandel af selskabet.

"Salget til Ib Kunøe er et kompromis for mit vedkommende. Det værste scenarie ville have været, hvis jeg skulle have været nødt til at sælge på mine aktier på aktiemarkedet. Aktien er ikke særlig likvid, så det ville presse prisen over lang tid, og det ville genere andre aktionærer," siger Michael Gaardboe.

Grunden til, at han vil ud af det selskab, som han selv grundlagde, er hans nye selskab, AlfaPeople.

Hertil kommer, at Columbus IT Partner er i færd med en større aktieemission, der ville betyde, at Michael Gaardboe skulle smide en del penge på bordet for at beholde sin nuværende ejerandel.

"Jeg er 110 procent på AlfaPeople nu. Og så stod jeg for at skulle vælge, om jeg skulle tegne med for at beholde mine værdier eller om jeg skulle sælge. Og her var det klart for mig, at jeg skulle sælge på den ene eller den anden måde," siger han.

Han har tidligere - for nogle måneder siden - været i dialog med Kunøe om en mulig handel om ejerandelen. Dengang nåede de dog ikke til at forhandle en konkret pris, siger han.

Kedeligt forløb

Michael Gaardboe betegner sin exit fra Columbus IT Partner som "kedeligt forløb," som han ikke er stolt af.

Det er han til gengæld af de resultater, som selskabet har opnået.

"Jeg vil gerne have, at folk husker mig som den, der etablerede Columbus med 200.000 kroner i kassekredit og fire medarbejdere og afleverede det på børsen. Vi nåede en milliard under min ledelse og i mine tre år som direktør outperfomerede vi konkurrenterne. Så jeg er stolt at det, jeg har bedrevet som it-mand i Columbus. Men jeg er ked af forløbet som aktionær," siger han.

Michael Gaardboe stoppede som koncerndirektør i Columbus IT Partner i 2008. Siden har han haft en mere passiv rolle som investor i selskabet.

"Jeg har da i hvert fald lært, at jeg er god til drift af et it-selskab, mens jeg åbenbart er mindre god til at være spekulant."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S