Indien får adgang til BlackBerry-kommunikation

BlackBerry-producenten RIM har lovet, at Indien får adgang til den ellers krypterede kommunikation.

Artikel top billede

Den canadiske BlackBerry-producent RIM har nu indgået en aftale med de indiske myndigheder for at undgå den spærring, som Indien tidligere har truet med.

Nyhedsmediet Times of India skriver, at RIM har lovet Indien en teknisk løsning, så myndighederne kan dekryptere BlackBerry-kommunikation i tilfælde af, at man har mistanke om kriminelle aktiviteter.

"De (RIM, red.) har forsikret os om, at de vil komme med en teknisk løsning for Messenger og enterprise mail i næste uge. Vores tekniske hold vil evaluere, om det virker," udtaler en regerings-repræsentant til Times of India.

Indien har på lige fod med lande som Saudi-Arabien, Libanon, De Forenede Arabiske Emirater og Algeriet lagt pres på RIM, fordi man mener, at den krypterede kommunikation mellem BlackBerry-enheder kan misbruges til ulovlige formål.

Det har tidligere været fremme, at RIM også har indgået en aftale med Saudi-Arabien for at undgå en spærring.

RIM's overordnede principper

Den sparsomme information om aftalerne har mødt en del kritik, blandt andet fra Nick Jones, vice president og teleanalytiker i Gartner, der mener, at Research In Motion bør forklare, hvorledes tingene rent faktisk forholder sig.

Hvilke konkrete aftaler har selskabet med forskellige lande?

I sidste uge udsendte RIM en officiel meddelelse i et forsøg på at forklare sig.

"Selvom RIM ikke kan afsløre fortrolige, regulatoriske diskussioner, der finder sted med nogen regering, forsikrer RIM sine kunder, at det virkelig forsøger at være så samarbejdsvillig som mulig med regeringer, når det handler om at legale og nationale sikkerhedskrav, og samtidig også sikrer de lovlige behov hos borgere og virksomheder," skrev RIM blandt andet i meddelelsen.

Selskabet mener, at det har "trukket en fast linje" ved at insistere på fire overordnede principper, som du kan læse om her.

Sagen er dog omtålelig for RIM, da selskabet på den ene side skal tilgodese kundernes krav om sikkerhed og på den anden side skal undgå at blive udelukket fra bestemte lande, fordi man ikke retter sig efter myndighedernes krav.

Ifølge Times of India er der omkring en million BlackBerry-brugere i Indien og 41 millioner på verdensplan.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S