Sådan vil Intel spinde guld på McAfee

ComputerViews: Du kan kun optimere hardwaren, hvis du kontrollerer softwaren.

Artikel top billede

ComputerViews: Det har krævet tilløb i Intels bestyrelseslokale at nå frem til beslutningen om at gennemføre selskabets største opkøb nogensinde og lægge gigantiske 45 milliarder kroner på bordet for sikkerhedsselskabet McAfee.

Alligevel har der ikke været så meget at rafle om. Håbet er nemlig, at købet kan være den store rambuk, der kan hamre Intel godt og grundigt ind på markederne for mobile apparater - og ikke mindst embeddede systemer.

Det er markeder, hvor Intel hidtil har haft svært ved at manifistere sig - og det i en tid, hvor det netop gælder om at tilkæmpe sig en position på disse markeder, som står til at eksplodere med massive vækstrater i de kommende år.

Hvor er sammenhængen?

Umiddelbart er der ikke meget sammenhæng mellem en chipproducent, der endda ikke sælger pc'er eller mobiltelefoner til slutkunder, og en producent af sikkerhedssoftware og sikkerhedsløsninger.

Ræsonnementet er imidlertid, at betydningen af digital sikkerhed vokser i markedet. Kunderne vil have sikre produkter, der nemt og uden besvær kan beskytte dem mod malware og hackere - ikke mindst, fordi flere og flere apparater forbindes til internettet.

Det er her, at Intel ser de store muligheder.

Opløbet vil på sigt kunne betyde, at Intel vil bygge sikkerheds-teknologier direkte ind på selskabets chips, der altså i sig selv dermed vil blive et sikkerhedsprodukt. Det vil kunne give Intel en markant konkurrencefordel i forhold til selskabets konkurrenter.

Mobil-markedet i sigte

Det primære mål i Intels sigtekorn er imidlertid det hastigt voksende marked for chips til avancerede mobile apparater, som Intel tidligere har bedyret en ekspansion på til næste år.

Dette marked domineres i øjeblikket af Arm Holdings, og det er Intels håb, at implementeringen af McAfees sikkerhedsteknologier vil gøre Intels tilbud på området så attraktive, at de vil blive valgt fremfor konkurrenternes produkter.

Det vil ske, fordi Intel med købet af McAfee får mulighed for at kontrollere softwaren i en grad, så det bliver muligt at optimere og perfektionere selskabets hardware til at udnytte softwaren bedst muligt.

Derfor vil det kunne tage flere år

Det er dog en proces, der kan komme til at tage lang tid.

Det er en kompliceret affære for chip-designere at programmere, udvikle og implementere ændringer i silicium.

Det kan dermed sagtens komme til at tage flere år, inden McAfee-opkøbet kommer til at slå igennem i Intels produkter.

Sikkerhed er kommet for at blive

Det er dog altid en begyndelse.

Sikkert er det, at Intel med opkøbet sender et klart signal til konkurrenterne om, at sikkkerhed vil blive et tungt konkurrenceparameter på fremtidens chipmarked, der vil have vægt på de mobile apparater.

Det må regnes for givet, at Intels konkurrenter nu overvejer at gå i selskabets fodspor med parallelle opkøb af sikkerhedsselskaber.

Det gælder ikke mindst hovedrivalen AMD, der dog næppe har råd til at købe det mest oplagte og det tungeste sikkerhedsselskab på markedet netop nu, Symantec, men som må formodes at kigge i retning af andre og mindre sikkerheds-selskaber.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)