Sådan vil Intel spinde guld på McAfee

ComputerViews: Du kan kun optimere hardwaren, hvis du kontrollerer softwaren.

Artikel top billede

ComputerViews: Det har krævet tilløb i Intels bestyrelseslokale at nå frem til beslutningen om at gennemføre selskabets største opkøb nogensinde og lægge gigantiske 45 milliarder kroner på bordet for sikkerhedsselskabet McAfee.

Alligevel har der ikke været så meget at rafle om. Håbet er nemlig, at købet kan være den store rambuk, der kan hamre Intel godt og grundigt ind på markederne for mobile apparater - og ikke mindst embeddede systemer.

Det er markeder, hvor Intel hidtil har haft svært ved at manifistere sig - og det i en tid, hvor det netop gælder om at tilkæmpe sig en position på disse markeder, som står til at eksplodere med massive vækstrater i de kommende år.

Hvor er sammenhængen?

Umiddelbart er der ikke meget sammenhæng mellem en chipproducent, der endda ikke sælger pc'er eller mobiltelefoner til slutkunder, og en producent af sikkerhedssoftware og sikkerhedsløsninger.

Ræsonnementet er imidlertid, at betydningen af digital sikkerhed vokser i markedet. Kunderne vil have sikre produkter, der nemt og uden besvær kan beskytte dem mod malware og hackere - ikke mindst, fordi flere og flere apparater forbindes til internettet.

Det er her, at Intel ser de store muligheder.

Opløbet vil på sigt kunne betyde, at Intel vil bygge sikkerheds-teknologier direkte ind på selskabets chips, der altså i sig selv dermed vil blive et sikkerhedsprodukt. Det vil kunne give Intel en markant konkurrencefordel i forhold til selskabets konkurrenter.

Mobil-markedet i sigte

Det primære mål i Intels sigtekorn er imidlertid det hastigt voksende marked for chips til avancerede mobile apparater, som Intel tidligere har bedyret en ekspansion på til næste år.

Dette marked domineres i øjeblikket af Arm Holdings, og det er Intels håb, at implementeringen af McAfees sikkerhedsteknologier vil gøre Intels tilbud på området så attraktive, at de vil blive valgt fremfor konkurrenternes produkter.

Det vil ske, fordi Intel med købet af McAfee får mulighed for at kontrollere softwaren i en grad, så det bliver muligt at optimere og perfektionere selskabets hardware til at udnytte softwaren bedst muligt.

Derfor vil det kunne tage flere år

Det er dog en proces, der kan komme til at tage lang tid.

Det er en kompliceret affære for chip-designere at programmere, udvikle og implementere ændringer i silicium.

Det kan dermed sagtens komme til at tage flere år, inden McAfee-opkøbet kommer til at slå igennem i Intels produkter.

Sikkerhed er kommet for at blive

Det er dog altid en begyndelse.

Sikkert er det, at Intel med opkøbet sender et klart signal til konkurrenterne om, at sikkkerhed vil blive et tungt konkurrenceparameter på fremtidens chipmarked, der vil have vægt på de mobile apparater.

Det må regnes for givet, at Intels konkurrenter nu overvejer at gå i selskabets fodspor med parallelle opkøb af sikkerhedsselskaber.

Det gælder ikke mindst hovedrivalen AMD, der dog næppe har råd til at købe det mest oplagte og det tungeste sikkerhedsselskab på markedet netop nu, Symantec, men som må formodes at kigge i retning af andre og mindre sikkerheds-selskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S