Nu kommer alle de mobile BI-applikationer

Tema: En række af de store BI-leverandører er klar med mobile løsninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "I fremtiden vil vi se en hel masse applikationer til salg og teams, der arbejder i felten," siger Stephen Drake, der er analytiker hos analysefirmaet IDC.

Han mener stadig, at BlackBerry vil blive brugt til BI, men han tror samtidig, at flere virksomheder vil udvikle applikationer til enheder som Apples iPad og til de nye kraftige telefoner som for eksempel HTC Evo, der desuden har en high definition-skærm, som gør det nemmere at køre analyser på den mobile enhed.

I mellemtiden har software-udbyderne fornyet deres mobile BI-tilbud, og flere af de største business intelligence-leverandører er begyndt at tage nye skridt på området:

SAS tilføjede et mobilt instrumentbræt i april, SAP introducerede for nyligt versioner af virksomhedens BusinessObjects Explorer til iPhone og iPad, og i juni kunne IBM fremvise et forbedret interface til selskabets Cognos Go Mobile BI-produkt.

Forbedrer kundeforholdet

Derudover er området begyndt at tiltrække opstartsvirksomheder som Del Mar, det californiske Mellmo og Leapfactor, som kører en cloud-baseret tjeneste, der kan gøre BI til virksomheder tilgængeligt på smartphones.

Stephen Drake pointerer, at netværksteknologien desuden er ved at være godt med. Det er en vigtig udvikling, eftersom "man ikke kan anvende mobil BI på et 2G-netværk. Det plejede at være sådan, at man så de her ting og sagde 'det ser rigtig godt ud i demonstrationen, men er det virkelig noget, jeg kommer til at bruge?' Nu er svaret ja," siger Stephen Drake.

Samir Sakpal, der er analytiker hos Frost & Sullivan, forudser, at mobil analyse vil bevæge sig ud over nichemarkederne, som den finansielle sektor, og blive et helt almindeligt forretningsværktøj, eftersom det kan hjælpe virksomhederne med to ting:

"Det forkorter beslutningsprocessen og øger kundeservice-kvaliteten."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også:
Nu kommer business intelligence til din smartphone

Sådan styres lufthavnen med business intelligence

Mobil business intelligence tjekker rengøringen

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S