Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

ComputerViews: De to gamle smartphone-konger i erhvervslivet, Nokia og Microsoft, er på vej med relancerede styresystemer, der vil afgøre selskabernes truede fremtid på det voksende marked.

Artikel top billede

Til venstre ses Nokias N8, der bliver den første smartphone med Symbian 3-styresystemet. Til højre ses Microsofts Windows Phone 7-styresystem.

iPhone og Android er legitimt i virksomhederne

Ingen af selskaberne har dog tænkt sig at give op uden videre.

Nokia, der trods alt fortsat er verdens største smartphone-producent, har i gennem flere år været i færd med at redesigne Symbian-platformen, hvilket også er tiltrængt, hvis man skal tro udviklerne.

Nokias største problem er dog, at selskabets high-end-telefoner i de senere år slet ikke har kunnet matche den megen hype omkring specielt iPhone og Android-telefoner.

Til at begynde med var det mest forbrugerne, der kastede sig over de nye og smarte smartphone-platforme, men forbrugerne tager disse platforme med ind i virksomhederne også, og i dag er det ikke ualmindeligt, at chefen anvender iPhone.

Den situation var nærmest utænkelig, da Apple-produktet blev lanceret i 2007.

"Vi er meget lykkelige for den måde, den virker på. Vi har været meget igennem med forskellige andre telefoner, og jeg har aldrig været ude for, at vi på så kort tid har rullet så mange telefoner ud uden synderlige problemer. Det er virkelig en robust platform," har it-direktør Christian Poulsen fra Københavns Lufthavne tidligere forklaret Computerworld.

Han har givet 1.905 medarbejdere mulighed for at vælge Apples iPhone som arbejds- og privattelefon.

Her er de afgørende satsninger

Det manglende fokus på Nokias high-end-produkter har tidligere fået en af Gartners topanalytikere, Nick Jones, til at stille spørgsmålet, om manglende markedsføring er ved at kvæle Symbian og dermed også Nokia?

Markedsføring vil der dog være masser af, når Nokia senere på måneden lancerer det nye smartphone-flagskib Nokia N8, der bliver den første smartphone, der kører med Symbian 3 og dermed bliver en slags prøveklud på, om Nokias beslutning om at holde fast i, at en relancering af den gamle platform var det rigtige.

Alternativt kunne finnerne have valgt at kaste sig over eksempelvis Googles Android, der er open source og blandt andet anvendes i stor stil af fremadstormende HTC.

Samtidig med Nokias comeback-forsøg kommer Microsoft nu med den relancerede Windows Mobile-platform, der har fået navnet Windows Phone 7 og er markant anderledes end det gamle styresystem.

Selskabet slår blandt andet på, at integrationen med Office og Sharepoint skal sikre Microsofts Windows Phone 7-styresystem succes i erhvervslivet.

Ingen vej tilbage
Begge selskaber har offentligt erkendt, at der er tale om afgørende lanceringer, som skal blive til kommercielle succeser, hvis de to selskaber skal have den plads på smartphone-markedet, som de mener, de fortjener.

Det er nok også forklaringen på, at Microsoft investerer 2,4 milliarder reklame-kroner i forbindelse med lanceringen af Windows Phone 7.

"Udviklingen i de kommende fem år vil sætte rammerne for hele industrien i de følgende 10 år. Vi mener, at Windows Phone 7 udtrykker en helt ny strategi, og at det er en helt ny måde at tænke telefon på," sagde Andy Lees, chef for Microsofts mobiludvikling, da han i august præsenterede de grundlæggende tanker bag Windows Phone 7 til Microsofts Partnerkonference.

"The fightback starts now," skrev Anssi Vanjoki, der er executive vice president for Mobile Solutions hos Nokia, for nylig i et blogindlæg.

"Jeg er engageret i, måske endda besat af, at få ført Nokia tilbage til at være nummer et inden for high-end-enheder ... Vi har alle aktiverne - inklusiv R&D og produkt-udvikling - til at producere killer-smartphones og mobile computere, der ændrer markedet," lød det selvsikkert fra Anssi Vanjoki.

Den slags udmeldinger er ikke med til at gøre presset mindre, men der er heller ingen vej tilbage for hverken Nokia eller Microsoft.

De to selskaber har nu talt om mulighederne med deres relancerede smartphone-platforme længe nok.

Nu skal forbrugerne - og dermed også erhvervskunderne - afsige dommen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S