Direktør: Derfor er det godt, at Visma er blevet solgt

Interview: June Mejlgaard Jensen er direktør for Visma, der for fem år siden boede i en kælder i Skovlunde. Nu er firmaet købt for 10 milliarder kroner. Og det er godt for Visma, mener hun.

Artikel top billede

Læs også: TDC-ejer køber Visma for 10 milliarder kroner.

Det er som et springbræt til et marked uden for Norden, at dansk-norske Visma søndag blev købt af den amerikanske kapitalfond Kohlberg Kravis og Roberts (KKR) for mere end 10 milliarder kroner.  

Det mener June Mejlgaard Jensen, administrerende direktør i Visma i Danmark.  

Firmaet, som du kan læse mere om her, er ifølge direktøren blandt de få it-firmaer i Norden, der både leverer software og it-services.

Og derfor kan det blive en fordel at være en del af den store amerikanske kapitalfond. 

"Jeg kunne da forestille mig, at en af de ting, der kommer ud af det her er, at vi kommer ud over Norden," siger June Mejlgaard Jensen.  

Egne vækstkrav højere end ejers

Hun fortæller, at den nye ejer, kapitalfonden Kohlberg Kravis og Roberts (KKR), ikke har fremsat krav om vækstrater for Visma i forbindelse med købet.

Firmaets strategi har hele tiden været vækst, og det er formentlig dette, som har gjort Visma attraktivt for kapitalfonden.  

"Vi har jo en strategi, som hedder vækst. Og den har vi tænkt os at følge. Vi har i forvejen skrappe krav til os selv omkring strategi og indtjening. Så jeg tror ikke, de bliver meget skrappere," siger June Mejlgaard Jensen.

Kapitalfondenes verden med vækstkrav er da heller ikke fremmed land for den norsk-danske it-virksomhed med 390 ansatte i Danmark. Således er kapitalfonden HG Capital tidligere storaktionær, men beholder stadig omkring 17 procent af aktierne i selskabet.  

Ingen nedskæringer - mere vækst

June Mejlgaard Jensen fortæller, at firmaet på ingen måde forventer nedskæringer som følge af opkøbet. Tværtimod forventer hun mere vækst. Omkring 12 og 15 procent til næste år, fortæller hun.  

June Mejlgaard Jensen regner med at Kohlberg Kravis og Roberts (KKR), der også ejer telegiganten TDC, beholder Visma mellem fire og seks år før selskabet igen sælges videre.

Det udsætter samtidig en planlagt børsnotering på Oslo Børs, der ville have fundet sted i marts 2011. 

"Der er ingen tvivl om, at det er udskudt på ubestemt tid. Det var fordi vi gik mod en børsnotering på den norske børs, at nogen bød ind," siger June Mejlgaard Jensen. 

Business as usual

June Mejlgaard Jensen fortæller, at hun i forbindelse med handelen har fortalt firmaets ansatte, at forretningen fortsætter som den plejer.  

"Og så skal man da heller ikke tage fejl af, at vi er stolte af at være en del af de største teknologiopkøb, der har været i Norden. Det skal vi brande os rigtig godt med, også internt i organisationen," siger June Mejlgaard Jensen. 

Hun ser handelen som et frisk pust efter en tid, hvor alle kan mærke, at det i øjeblikket er sværere at handle med kunder end det har været.  

"Hvis nogen for fem år siden havde fortalt os, at vi i dag fra en kældervirksomhed i Skovlunde ville være en del af en amerikansk børsnoteret investor, så tror jeg alle sammen vi havde grinet lidt," siger June Mejlgaard Jensen.

Læs også: TDC-ejer køber Visma for 10 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S