Ubrugte applikationer koster virksomheder millioner

Ny undersøgelse viser, at mange virksomheder ligger inde med it-applikationer, der aldrig benyttes, men til gengæld påvirker driften og belaster økonomien.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Virksomheder verden over spilder masser af penge på applikationer, der ligger ubrugte hen. Det viser en ny undersøgelse med interviews af ledende it-medarbejdere.

De største virksomheder vurderer selv, at de har tabt mange millioner på den måde.

Virksomheden Informatica, som beskæftiger sig med dataintegrations-software, har fundet frem til, at 81 procent af de adspurgte it-medarbejdere, som kommer fra hele Europa, mener, at der findes ubrugte applikationer og data i deres virksomhed.

Den slags kan komme til at koste rigtig mange penge for virksomheden, når udgifterne til it-ressourcer, strøm og management-tid skal dækkes.

75 procent af it-medarbejderne i undersøgelsen fortæller, at deres virksomhed lægger hus til applikationer, som ikke er blevet brugt i mindst tre år. Blandt de virksomheder repræsenterer den ubrugte software gennemsnitligt en fjerdedel af det samlede antal applikationer.

Problemet er specielt udtalt i virksomheder med mere end 1.000 medarbejdere. I visse tilfælde bliver udgifterne til de ubrugte applikationer vurderet til at nå op på næsten 20 millioner kroner om året.

Informatica fandt desuden frem til, at 86 procent af de adspurgte i undersøgelsen mente, at it-systemet ville køre mere effektivt, hvis de ubrugte applikationer blev fjernet.

Salg og marketing går egne veje

Undersøgelsen bestod af interviews med mere end 600 ansatte inden for it, salg og marketing og kunne desuden konkludere, at salgs- og marketingsafdelingerne har en tendens at gå uden om it-afdelingen og installere nye applikationer og software i de eksisterende systemer.

Næsten halvdelen (46 procent) af it-medarbejderne fortalte, at de ubrugte applikationer får lov at blive liggende i systemerne for det tilfælde, at der skulle blive brug for dem på et senere tidspunkt, og de mulige compliance-problemer spiller desuden en stor rolle for 26 procent af de adspurgte i forhold til beslutningen om ikke at fjerne de gamle applikationer.

Informatica har hyret virksomheden Dynamic Markets til at gennemføre interviews med over 300 it-professionelle og 300 ledende medarbejdere inden for salg og marketing. Respondenterne var alle på mellemlederniveau eller derover, og virksomhederne havde alle mindst 250 medarbejdere.

Mark Seager, som er teknologi-chef hos Informatica, fortæller:

"Selv om næsten en tredjedel af de it-professionelle ikke kan se nogen fordele ved at fjerne de ubrugte applikationer fra systemet, så passer det simpelthen ikke. De fylder op i netværket, hvor de kommer til at virke som en stopklods for andre applikationer, ligesom de koster penge, som aldrig vil komme til give reel forretningsværdi."

Analysehuset Gartner opfordrede for nylig til at få indført grundlæggende rettigheder for it-kunder, som blandt andet skulle inkludere retten til på hvilket som helst tidspunkt at afbryde support til ubrugte software-produkter.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S