Pas på: Datasikkerhed er ikke standard i cloud'en

Du bør være forsigtigt, hvis du beslutter dig for at prøve kræfter med cloud computing. Se her, hvor du skal være forsigtig.

Artikel top billede

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Cloud computing er ved at være allemands-eje. Men der er ting, som du skal være opmærksom på, hvis du beslutter dig for at gå ud i skyen.

Et af disse problemfelter er datasikkerhed.

Det mener både IDC-analytiker Anders Elbak og sikkerhedseksperten Carsten Jørgensen fra Devoteam Consulting.

Anders Elbak gør opmærksom på, at der i cloud-verdenen er det evigt tilbagevendende problem med at lade forretningskritiske data sejle rundt i skyen og på den måde være ude af virksomhedens kontrol, hvis der sker et
nedbrud eller indbrud hos SaaS-leverandøren.

SaaS-leverandører går også konkurs

Men der er også udfordringer, når en kunde ønsker at fyre specialiserede data ind i en sky og få dem vist i en SaaS-løsning.

"Forskellige typer af data kan være svære at styre, hvis man på et tidspunkt skifter SaaS-leverandør og skal have data ind i en ny sky. Og der er jo ingen tvivl om, at også SaaS-leverandører vil gå konkurs på et tidspunkt, så problemstillingen kan meget hurtigt blive relevant," lyder det fra Carsten Jørgensen.

"Derfor bør SaaS-kunden undersøge sin leverandør grundigt og sørge for, at man ikke lægger alle æg i én kurv," siger han.

Carsten Jørgensen mener, at man skal spørge sig selv, om ens data er i sikre hænder hos leverandøren.

"Tror du selv, at Microsoft, Google eller IBM går konkurs?" spørger Carsten Jørgensen retorisk.

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Næste skridt er på vej i forretningen


Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Med alle problemstillingerne i forbindelse med manglende kontakt til leverandøren, samlebåndsløsningerne og datasikkerheden in mente, er SaaS-løsningerne dog hastigt på vej til at omfatte andet og mere end de klassiske applikationer som mail, kontorpakker og kalendere.

"Næste bølge inden for SaaS-produkterne er standardiserede forretningssystemer som ERP- og ESDH-løsninger," siger Carsten Jørgensen.

Han peger på den amerikanske stats initiativ med det såkaldte Apps.gov.

Statslige app-stores

På hjemmesiden apps.gov agerer staten som det store cloud-lokomotiv ved at stille en lang række professionelle applikationer til rådighed for offentlige amerikanske virksomheder.

Her kan offentlige myndigheder leje alt fra business intelligence-værktøjer til data management-redskaber.

I forbindelse med lanceringen sagde USA's it-chef, Vivek Kundra, at han glædede sig til, at cloud computing kunne minimere it-omkostningerne i staten og samtidig sparke gang i innovationen ude i de offentlige kontorer, hvor man nu har muligheden for at slippe for bøvlet med selv at sørge for driften af forretningskritiske applikationer som mail, kontorapplikationer og meget mere.

Også briterne er i gang med at bygge en statslig app-store, og Danmark kan være på vej med et lignende initiativ.

"Det offentlige bør gå foran, så virksomheder får nemmere vilkår på markedet. For der er ingen tvivl om, at cloud computing er billig, og implementeringen er hurtig."

"Det betyder, at man kan skabe et gunstigt innovationsmiljø, hvor enkelte fejlskud ikke koster så meget," sagde chef-arkitekt Søren Peter Nielsen fra IT - og Telestyrelsens center for digitalisering til Computerworld tidligere på året.

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS