Pas på: Datasikkerhed er ikke standard i cloud'en

Du bør være forsigtigt, hvis du beslutter dig for at prøve kræfter med cloud computing. Se her, hvor du skal være forsigtig.

Artikel top billede

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Cloud computing er ved at være allemands-eje. Men der er ting, som du skal være opmærksom på, hvis du beslutter dig for at gå ud i skyen.

Et af disse problemfelter er datasikkerhed.

Det mener både IDC-analytiker Anders Elbak og sikkerhedseksperten Carsten Jørgensen fra Devoteam Consulting.

Anders Elbak gør opmærksom på, at der i cloud-verdenen er det evigt tilbagevendende problem med at lade forretningskritiske data sejle rundt i skyen og på den måde være ude af virksomhedens kontrol, hvis der sker et
nedbrud eller indbrud hos SaaS-leverandøren.

SaaS-leverandører går også konkurs

Men der er også udfordringer, når en kunde ønsker at fyre specialiserede data ind i en sky og få dem vist i en SaaS-løsning.

"Forskellige typer af data kan være svære at styre, hvis man på et tidspunkt skifter SaaS-leverandør og skal have data ind i en ny sky. Og der er jo ingen tvivl om, at også SaaS-leverandører vil gå konkurs på et tidspunkt, så problemstillingen kan meget hurtigt blive relevant," lyder det fra Carsten Jørgensen.

"Derfor bør SaaS-kunden undersøge sin leverandør grundigt og sørge for, at man ikke lægger alle æg i én kurv," siger han.

Carsten Jørgensen mener, at man skal spørge sig selv, om ens data er i sikre hænder hos leverandøren.

"Tror du selv, at Microsoft, Google eller IBM går konkurs?" spørger Carsten Jørgensen retorisk.

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Næste skridt er på vej i forretningen


Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Med alle problemstillingerne i forbindelse med manglende kontakt til leverandøren, samlebåndsløsningerne og datasikkerheden in mente, er SaaS-løsningerne dog hastigt på vej til at omfatte andet og mere end de klassiske applikationer som mail, kontorpakker og kalendere.

"Næste bølge inden for SaaS-produkterne er standardiserede forretningssystemer som ERP- og ESDH-løsninger," siger Carsten Jørgensen.

Han peger på den amerikanske stats initiativ med det såkaldte Apps.gov.

Statslige app-stores

På hjemmesiden apps.gov agerer staten som det store cloud-lokomotiv ved at stille en lang række professionelle applikationer til rådighed for offentlige amerikanske virksomheder.

Her kan offentlige myndigheder leje alt fra business intelligence-værktøjer til data management-redskaber.

I forbindelse med lanceringen sagde USA's it-chef, Vivek Kundra, at han glædede sig til, at cloud computing kunne minimere it-omkostningerne i staten og samtidig sparke gang i innovationen ude i de offentlige kontorer, hvor man nu har muligheden for at slippe for bøvlet med selv at sørge for driften af forretningskritiske applikationer som mail, kontorapplikationer og meget mere.

Også briterne er i gang med at bygge en statslig app-store, og Danmark kan være på vej med et lignende initiativ.

"Det offentlige bør gå foran, så virksomheder får nemmere vilkår på markedet. For der er ingen tvivl om, at cloud computing er billig, og implementeringen er hurtig."

"Det betyder, at man kan skabe et gunstigt innovationsmiljø, hvor enkelte fejlskud ikke koster så meget," sagde chef-arkitekt Søren Peter Nielsen fra IT - og Telestyrelsens center for digitalisering til Computerworld tidligere på året.

Læs også:

Flyv sikkert ind i dataskyerne med SaaS.

Firmaer har svært ved at betale for cloud-tjenester

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job