Stephen Elop overrasker med flot Nokia-regnskab

Stephen Elop kan som ny direktør i Nokia glæde sig over det seneste kvartalsregnskab, der viser stigende salg og overskud. Alligevel skal der fyres.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia rapporterer stigende salg og overskud for tredje kvartal.

Den finske mobilproducent har samtidigt offentliggjort en omorganisering, hvor 1.800 ansatte mister deres job.

Salget i årets tredje kvartal beløber sig samlet set på 76,8 milliarder kroner, hvilket er en stigning på fem procent i forhold til samme periode sidste år.

Denne stigning har dog til dels noget at gøre med favorable valutakurser. Nokia rapporterer et nettoresultat for tredje kvartal på 3,9 milliarder kroner, hvilket udgør en stigning fra et negativt resultat på knap 4,2 milliarder kroner i samme periode sidste år.

Virksomheden solgte 110,4 millioner telefoner, hvilket er to procent flere end i tredje kvartal sidste år, med en gennemsnitlig salgspris på 485 kroner frem for 477 kroner sidste år.

Ligesom Sony Ericsson har Nokia klaget over knaphed af komponenter, hvilket har haft en negativ effekt på antallet af solgte enheder.

Nokia under forandring

Det har været en hektisk afslutning af tredje kvartal for den finske mobilproducent. Den tidligere chef fra Microsoft, Stephen ELop, blev 10. september offentliggjort som Nokias nye topchef i stedet for Olli-Pekka Kallasvuo.

Det fik Anssi Vanjoki, der var chef for Nokias Mobile Solutions-division, til at gå af nogle få dage senere. Elop startede officielt hos Nokia 21. september.

Derudover har både Samsung og Sony Ericsson for nylig droppet mobilstyresystemet Symbian, hvilket efterlader Nokia som dets eneste støtte, mens chefen for Symbian Foundation, som står for udviklingen af styresystemet, fratrådte stillingen i denne uge.

Nokia har lagt den seneste version af Symbian på nogle af sine high-end smartphones heriblandt den nye N8, som kom på markedet i de sidste dage af september.

Symbian skal sikre Nokias fremtid

Symbian spiller en hovedrolle i omorganiseringen, fremhæver Nokia. Planen er at forenkle og øge hastigheden i forhold til, hvordan virksomheden producerer nye telefoner i sin Symbian-organisation, og det forventes at resultere i 1.800 fyringer på verdensplan.

Nogle af disse fyringer vil ske i Nokias services-organisation og i bestemte såkaldte corporate functions, oplyser Nokia.

Nokia vil ikke længere referere til specifikke versioner af Symbian og vil i stedet konstant foretage forbedringer af softwaren i sine produkter heriblandt N8, oplyses det.

Nokia vil også anvende softwareplatformen Qt til at forene udviklingsmiljøet til Symbian og MeeGo, som er det mobilstyresystem, som mobilproducenten vil anvende i sine mest avancerede smartphones, oplyser virksomheden.

Konkurrencen i den høje ende af smartphone-markedet med Apples iPhone samt Android-baserede produkter har i et stykke tid været Nokias største problem.

Alligevel har virksomheden solgt 26,5 millioner smartphones i tredje kvartal, hvilket udgør en stigning på 61 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Disse salgstal er hjulpet godt på vej af lanceringen af et antal billigere smartphones, vurderer Carolina Milanesi, der er research vice president hos Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen