Nokia løfter sløret for nye smartphones i Danmark

Mobilproducenten Nokia afslørede torsdag, hvornår selskabets nye smartphones kommer i de danske butikker.

Artikel top billede

Nokia N8 er i dansk handel fra 6. november.

Nokia N8.
 
Det er navnet på en af de mest omtalte smartphones i 2010. Mobilen har ikke mindst fået meget omtale, fordi Nokia i to omgange skubbede datoen for lanceringen.
 
Men nu står det klart, at telefonen er at finde i Danmark 6. november, hvor Nokia sælger telefonen på Strøget i København. I første omgang med et Telia-abonnement, men senere følger de tre andre danske operatører med, Telenor, TDC og 3.
 
Den finske mobilproducents øverste ansvarlige for Norden og Baltikum, Martin Pedersen, præsenterede ved middagstid Nokia N8 på et pressemøde på Cinemateket i det indre København.
 
N8-mobilen er en af i alt fire telefoner, som Nokia sender i den danske handel. Den billigere C7 kommer på gaden midt i november, mens modellerne C6 og erhvervstelefonen E7 er klar til december.
 
Dermed lancerer Nokia fire nye modeller i årets to sidste måneder.
 
"Vi mener ikke, at one size fits all, og det er det, som vi forsøger at adressere med de fire modeller," fortæller Martin Pedersen. 
 
Nokia satser på danske relationer
Den nordiske chef i Nokia mener, at danske kunder kan få fordele af, at Nokia har en strategi om at lægge vægt på lokale behov.
 
"Hvis man tilbyder globale applikationer på engelsk, så lytter man ikke til kunderne. De vil have noget lokalt," siger Martin Pedersen.
 
Han fremhæver, at Nokia søger samarbejde med danske indholdsudbydere og udviklere, ligesom selskabet netop har indgået en aftale med De Gule Sider i Danmark. Dermed får Nokia tilføjet 200.000 interessepunkter fra De Gule Sider til mobilernes medfølgende OviMaps.

I forbindelse med det, som Martin Pedersen kalder "lokal forankring", tilføjer han også, at Nokias nye smartphone rettet mod erhvervslivet får danske taster for æ, ø og å. Mobilen, der hedder E7, er udstyret med et træk-ud-tastatur. 
 
Nokias forventning er, at der globalt samlet set bliver solgt 50 millioner eksemplarer af de fire modeller. De er alle udstyret med Symbian^3 som platform.

Læs også: Her er anmeldernes dom over Nokias nye flagskib

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos