DanID er tavs om nyt stort NemID-nedbrud

I går aftes var det ikke muligt at bruge sin NemID på grund af et nedbrud. Hændelsen er en intern affære, lyder det fra det Nets-ejede DanID, der holder kortene meget tæt til kroppen.

Artikel top billede

På grund af et nedbrud kunne brugere af NemID i går ikke logge sig på offentlige og private hjemmesider eller på netbanken mellem klokken 18 og 20.30.

Hvad, der gik galt, ønsker man dog ikke at fortælle noget om.

"Jeg kan desværre ikke give så mange detaljer," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets, det tidligere PBS, der ejer DanID.

"Vi har fundet årsagen, men vi ønsker ikke at gå mere i detaljer. Det eneste, vi vil fortælle, er, at det var en fejl, der er knyttet til databasen," siger han.

"Det næste skridt er, at vi skal gennemgå forløbet med vores leverandør for at undgå, at noget tilsvarende sker igen," siger Søren Winge.

Herefter skal der udarbejdes en hændelsesrapport, men den kan ligeledes blive belagt med tavshed.

"Om vi vil dele rapporten med pressen, må vi tage stilling til, når vi er kommet dertil."

"Jeg kan ikke sige andet om det tekniske forløb, end at vi nu kigger hændelsen igennem sammen med IBM," siger pressechefen.

Nedbrud på åbningsdagen

lanceringsdagen var NemID ligeledes en tur i knæ.

Dengang skete nedbruddet på grund af overbelastning, fordi danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi var succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelthen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," sagde pressechef Jette Knudsen fra DanID om nedbruddet i juli.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT-Servicecenter Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job