Kriminelle narrer dig med Microsofts antivirus-pakke

Microsofts Security Essentials er kommet ualmindeligt godt fra start. Det har de it-kriminelle nu også opdaget.

Artikel top billede

Da Microsoft for godt et år siden lancerede den gratis antivirus-løsning Microsoft Security Essentials, blev den fra starten af modtaget pænt af anmelderne som en tiltrængt letvægts-løsning til Windows-brugerne.

Siden har det vist sigt, at rigtig mange forbrugere også kunne se ideen med Security Essentials, og så sent som denne uge kunne Microsoft meddele, at 337.000 danskere nu har valgt at installere løsningen.

På verdensplan er der tale om 31 millioner.

Successen har fået Microsoft til at udvide tilbuddet til også at omfatte små virksomheder med op til 10 computere.

Pas på svindel-numrene

Nu har de kriminelle dog også fået øjnene op for den populære sikkerhedsløsning, der bliver udsat for et meget traditionelt svindelnummer.

F-Secure advarer om, at kriminelle misbruger Security Essentials navn og udseende til at narre brugerne, så det, man tror er en gratis antivirus-løsning, i virkeligheden er ondsindet malware, der går under navnet Trojan.Generic.KDV.47643.

De uheldige brugere præsenteres blandt andet for nedenstående meddelelse, der giver et overblik over 32 forskellige antivirus-produkter.


Sådan ser malwaren ud.

De eneste produkter, der kan reparere det konkrete problem, er sjovt nok AntiSpySafeguard, Major Defense Kit, Peak Protection, Pest Detector og Red Cross - alle falske produkter.
Det er ikke første gang, at kriminelle forsøger sig med denne fremgangsmåde. I marts var det Microsoft selv, der advarede mod et lignende trick-forsøg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College