Kriminelle narrer dig med Microsofts antivirus-pakke

Microsofts Security Essentials er kommet ualmindeligt godt fra start. Det har de it-kriminelle nu også opdaget.

Artikel top billede

Da Microsoft for godt et år siden lancerede den gratis antivirus-løsning Microsoft Security Essentials, blev den fra starten af modtaget pænt af anmelderne som en tiltrængt letvægts-løsning til Windows-brugerne.

Siden har det vist sigt, at rigtig mange forbrugere også kunne se ideen med Security Essentials, og så sent som denne uge kunne Microsoft meddele, at 337.000 danskere nu har valgt at installere løsningen.

På verdensplan er der tale om 31 millioner.

Successen har fået Microsoft til at udvide tilbuddet til også at omfatte små virksomheder med op til 10 computere.

Pas på svindel-numrene

Nu har de kriminelle dog også fået øjnene op for den populære sikkerhedsløsning, der bliver udsat for et meget traditionelt svindelnummer.

F-Secure advarer om, at kriminelle misbruger Security Essentials navn og udseende til at narre brugerne, så det, man tror er en gratis antivirus-løsning, i virkeligheden er ondsindet malware, der går under navnet Trojan.Generic.KDV.47643.

De uheldige brugere præsenteres blandt andet for nedenstående meddelelse, der giver et overblik over 32 forskellige antivirus-produkter.


Sådan ser malwaren ud.

De eneste produkter, der kan reparere det konkrete problem, er sjovt nok AntiSpySafeguard, Major Defense Kit, Peak Protection, Pest Detector og Red Cross - alle falske produkter.
Det er ikke første gang, at kriminelle forsøger sig med denne fremgangsmåde. I marts var det Microsoft selv, der advarede mod et lignende trick-forsøg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job