RTX klar til at gøre op med røde regnskaber

Der er udsigt til sunde resultater i RTX Telecom, som har kørt med underskud flere år i træk.

Artikel top billede

Foto: RTX Telecom

De sidste syv regnskabsår har den stået på røde tal i RTX Telecom. Og nu kom det ottende på stribe.
 
Den nordjyske televirksomhed, der udvikler trådløse produkter på vegne af andre selskaber, har på grund af de hårde år været igennem en større omvæltning.
 
RTX Telecom har de seneste år skåret i medarbejderstaben, og der er blevet skiftet ud på både direktør- og formandspost. Og senest har selskabet lukket et af selskabets tre forretningsområder, RTX Network Systems.

Men de to resterende forretningsområder har genereret et overskud på 13,9 millioner kroner i regnskabsåret 09/10, der løb til og med september.
 
"Vi har haft en pæn udvikling i den fortsættende forretning," siger administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
Selskabet omsatte i 09/10 for 220,7 millioner kroner og endte på et resultat efter skat på minus 15,1 millioner kroner efter skat. Her er det resultatet for den lukkede afdeling, RTX Network Systems, der trækker tallene i rødt. 
 
Forventer fremgang
Mens RTX Network Systems lukker, oplevede divisionen RTX Products et stærkt år med en fremgang i salget på 36 procent til sammenlagt 151,6 millioner kroner.
 
"Det har været en superfin udvikling, og vi forventer, at den fortsætter, når vi kommer ind i anden halvdel af vores nuværende finansår (hvilket er andet kvartal, 2011, red.)," fortæller Jesper Mailind.
 
RTX Products er blandt andet underleverandør af trådløse ip-løsninger til store producenter af omstillingsanlæg, såkaldte PBX-systemer. Jesper Mailind forventer en fortsat fremgang hos RTX Products i det nye år, når selskabet kommer med en løsning rettet imod mindre og mellemstore virksomheder.
 
Væksten i RTX Products har blandt andet betydet, at RTX har ansat 22 flere i afdelingen. En del af dem kommer fra RTX Network Systems.
 
Det tredje og sidste ben i RTX, Technology, oplevede et fald i omsætningen på 6 procent. Dermed omsatte divisionen for 65,9 millioner kroner.
 
I det kommende regnskabsår forventer selskabet, at RTX Telecom omsætter for 230 til 240 millioner kroner og ender med et driftsresultat (EBIT) på otte til 12 millioner kroner.
 
RTX Telecom har i dag cirka 170 ansatte.

Læs også: RTX lukker afdeling efter år med underskud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job