RTX klar til at gøre op med røde regnskaber

Der er udsigt til sunde resultater i RTX Telecom, som har kørt med underskud flere år i træk.

Artikel top billede

Foto: RTX Telecom

De sidste syv regnskabsår har den stået på røde tal i RTX Telecom. Og nu kom det ottende på stribe.
 
Den nordjyske televirksomhed, der udvikler trådløse produkter på vegne af andre selskaber, har på grund af de hårde år været igennem en større omvæltning.
 
RTX Telecom har de seneste år skåret i medarbejderstaben, og der er blevet skiftet ud på både direktør- og formandspost. Og senest har selskabet lukket et af selskabets tre forretningsområder, RTX Network Systems.

Men de to resterende forretningsområder har genereret et overskud på 13,9 millioner kroner i regnskabsåret 09/10, der løb til og med september.
 
"Vi har haft en pæn udvikling i den fortsættende forretning," siger administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
Selskabet omsatte i 09/10 for 220,7 millioner kroner og endte på et resultat efter skat på minus 15,1 millioner kroner efter skat. Her er det resultatet for den lukkede afdeling, RTX Network Systems, der trækker tallene i rødt. 
 
Forventer fremgang
Mens RTX Network Systems lukker, oplevede divisionen RTX Products et stærkt år med en fremgang i salget på 36 procent til sammenlagt 151,6 millioner kroner.
 
"Det har været en superfin udvikling, og vi forventer, at den fortsætter, når vi kommer ind i anden halvdel af vores nuværende finansår (hvilket er andet kvartal, 2011, red.)," fortæller Jesper Mailind.
 
RTX Products er blandt andet underleverandør af trådløse ip-løsninger til store producenter af omstillingsanlæg, såkaldte PBX-systemer. Jesper Mailind forventer en fortsat fremgang hos RTX Products i det nye år, når selskabet kommer med en løsning rettet imod mindre og mellemstore virksomheder.
 
Væksten i RTX Products har blandt andet betydet, at RTX har ansat 22 flere i afdelingen. En del af dem kommer fra RTX Network Systems.
 
Det tredje og sidste ben i RTX, Technology, oplevede et fald i omsætningen på 6 procent. Dermed omsatte divisionen for 65,9 millioner kroner.
 
I det kommende regnskabsår forventer selskabet, at RTX Telecom omsætter for 230 til 240 millioner kroner og ender med et driftsresultat (EBIT) på otte til 12 millioner kroner.
 
RTX Telecom har i dag cirka 170 ansatte.

Læs også: RTX lukker afdeling efter år med underskud

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S