RTX klar til at gøre op med røde regnskaber

Der er udsigt til sunde resultater i RTX Telecom, som har kørt med underskud flere år i træk.

Artikel top billede

Foto: RTX Telecom

De sidste syv regnskabsår har den stået på røde tal i RTX Telecom. Og nu kom det ottende på stribe.
 
Den nordjyske televirksomhed, der udvikler trådløse produkter på vegne af andre selskaber, har på grund af de hårde år været igennem en større omvæltning.
 
RTX Telecom har de seneste år skåret i medarbejderstaben, og der er blevet skiftet ud på både direktør- og formandspost. Og senest har selskabet lukket et af selskabets tre forretningsområder, RTX Network Systems.

Men de to resterende forretningsområder har genereret et overskud på 13,9 millioner kroner i regnskabsåret 09/10, der løb til og med september.
 
"Vi har haft en pæn udvikling i den fortsættende forretning," siger administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
Selskabet omsatte i 09/10 for 220,7 millioner kroner og endte på et resultat efter skat på minus 15,1 millioner kroner efter skat. Her er det resultatet for den lukkede afdeling, RTX Network Systems, der trækker tallene i rødt. 
 
Forventer fremgang
Mens RTX Network Systems lukker, oplevede divisionen RTX Products et stærkt år med en fremgang i salget på 36 procent til sammenlagt 151,6 millioner kroner.
 
"Det har været en superfin udvikling, og vi forventer, at den fortsætter, når vi kommer ind i anden halvdel af vores nuværende finansår (hvilket er andet kvartal, 2011, red.)," fortæller Jesper Mailind.
 
RTX Products er blandt andet underleverandør af trådløse ip-løsninger til store producenter af omstillingsanlæg, såkaldte PBX-systemer. Jesper Mailind forventer en fortsat fremgang hos RTX Products i det nye år, når selskabet kommer med en løsning rettet imod mindre og mellemstore virksomheder.
 
Væksten i RTX Products har blandt andet betydet, at RTX har ansat 22 flere i afdelingen. En del af dem kommer fra RTX Network Systems.
 
Det tredje og sidste ben i RTX, Technology, oplevede et fald i omsætningen på 6 procent. Dermed omsatte divisionen for 65,9 millioner kroner.
 
I det kommende regnskabsår forventer selskabet, at RTX Telecom omsætter for 230 til 240 millioner kroner og ender med et driftsresultat (EBIT) på otte til 12 millioner kroner.
 
RTX Telecom har i dag cirka 170 ansatte.

Læs også: RTX lukker afdeling efter år med underskud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job