NNIT køber dansk CRM-hus

NNIT køber det danske softwarehus ChannelCRM. Planen er at blive Danmarks største CRM-leverandør.

Artikel top billede

NNIT's kunder vil i stigende grad tilbyde CRM-løsninger (Customer Relationship Management) til sine kunder. Både klassiske CRM-løsninger og systemer, der kan leveres som udviklingsopgaver på CRM-platformen.

Med opkøbet af ChannelCRM har NNIT skaffet sig en platform til udvikling og drift af CRM-systemer.

Målet er at blive den største leverandør af CRM-løsninger i Danmark.

ChannelCRM har over en årrække markedsført en CRM-løsning, som er tilpasset den måde, nordiske virksomheder foretrækker at organisere arbejdet med kunderne på, oplyser NNIT i dag i en pressemeddelse.

Derudover har ChannelCRM udviklet en række specifikke løsninger til forskellige brancher, og selskabet har gennem de senere år gennemført over 300 CRM/xRM-implementeringer.

X'et i xRM står for 'alt' i den betydning, at det ikke kun er kunder, der skal håndteres med relationship management, men i princippet hvad som helst.

Mere attraktiv som leverandør

"Vore kunder ser CRM-platformen som et indlysende redskab til resultatforbedring og procesoptimering og til at styrke den samlede ERP-løsning. Især i brancher, hvor der stilles specielle krav til sikkerhed, dokumentation og sporbarhed, vil ChannelCRM's erfaring med CRM/xRM-løsninger, og NNIT's ekspertise inden for de regulerede brancher samlet set, sætte NNIT i stand til at møde selv de mest krævende CRM-opgaver," udtaler Sune Andersen, corporate vice president i NNIT's ERP Division.

NNIT konstaterer, at efterspørgslen er stigende efter standardløsninger med branche- eller kundespecifikke tilpasninger og med købet af ChannelCRM, forventer NNIT at blive mere attraktiv som it-leverandør i CRM-projekter.

ChannelCRM er stiftet af Jens Bo Frederiksen og Søren Rasmussen. Firmaet bliver en del af NNIT's ERP-division, hvor Jonas Almstrup bliver leder af et nyoprettet CRM-team. Samtidig indtræder NNIT i ChannelCRM's kundeaftaler. Prisen på aftalen oplyses ikke.

NNIT vil levere CRM-løsninger baseret på Microsoft Dynamics CRM.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos