Microsoft udvikler våben mod JavaScript-malware

Microsoft Research har udviklet et nyt browser-værktøj, Zozzle, der skal bruges som våben mod de browser-baserede trusler og særligt mod JavaScrips-malware.

Artikel top billede

En stor del af den malware, der gør livet surt for net-brugerne, kommet ind direkte fra browseren, når man besøger diverse hjemmesider.

En af de veje, de kriminelle kan anvendes, er JavaScript-koden, der anvendes på mange moderne hjemmesider.

Sikkerhedsbloggen Threatpost skriver, at forskere hos Microsoft har udviklet Zozzle til at analysere JavaScript-kode på hjemmesider, så det hurtigt kan afgøres, om koden er ondsindet.

I et længere dokument (PDF) beskriver forskerne, hvordan de har ladet Zozzle undersøge millioner af websider for på den måde at opbygge en viden om, hvordan den skadelige kode kan se ud.

"Zozzle gør brug af en statistisk klassificering for effektivt at kunne identificere et ondsindet JavaScript," beskrives det blandt andet af forskerne.

Threatpost skriver, at Zozzle er specielt velegnet til at spotte de JavaScript-trusler, der optræder på ellers uskadelige websider, der er blevet inficeret.

Værktøjet er endnu kun på forsker-stadiet, og det fremgår ikke af Microsoft-papiret, hvad de fremtidige planer er.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS