Telebranchen kan ikke opføre mobilmaster i Aalborg

Samtlige danske mobiloperatører har problemer med at få tilladelser til at opstille mobilantenner, lyder det fra telebranchen.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også: Aalborg afviser problemer i mobilsager.

De fire danske mobiloperatører 3, TDC, Telenor og Telia er alle i gang med at opgradere deres mobilnet, så mobilt bredbånd bliver hurtigere.
 
Men i Aalborg går det noget mere trægt med at hæve hastigheden i nettet, end mobilselskaberne havde håbet.
 
"Alle de teleselskaber, der udruller mobilnet i Danmark, siger, at der er problemer med at få lov til at udbygge nettene i Aalborg Kommune," fortæller Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikations-industrien. 

Mobiloperatørerne skal have byggetilladelse, når de opstiller antenner, og det er ifølge Jakob Willer i Aalborg Kommune, at der er flest problemer med at få en tilladelse. 
 
Et generelt problem
"Jeg vil godt pege på Aalborg, fordi det i kommunen er et generelt problem for alle selskaberne. Vi taler ikke om et enkeltstående problem, og derfor kan vi som branche godt tage det op over for kommunen og spørge, om det ikke var en idé, at vi fik en dialog om, hvad der ligger bag," siger han og fortsætter:
 
"Kommunen er vendt positivt tilbage og har sagt, at den gerne vil have en dialog med os om det."
 
Jakob Willer understreger, at han ikke ønsker at hænge kommunen ud, men i stedet ønsker han en dialog, så problemet kan blive løst.
 
Fremskridt efter kritik
Debatten om kommuner, der bremser udrulningen af mobilnet, har kørt længe.

Sidste år skrev daværende videnskabsminister Helge Sander (V) og daværende KL-formand Erik Fabrin (V) et fælles brev, som blev sendt til alle landets kommuner. Heri stod der blandt andet:
 
"Vi opfordrer kommunerne til at yde en aktiv indsats for, at borgere, virksomheder og offentlige institutioner får adgang til mobilt bredbånd og andre digitale ydelser inden for kommunens område."

Telias administrerende direktør, Jesper Brøckner, støttede efterfølgende op og sagde, at der var behov for at lægge pres på kommunerne.
 
Der var igen debat om kommunernes sagsbehandling, da Højhastighedskomiteen, som Helge Sander havde nedsat, i januar fremlagde sin rapport.

I rapporten stod der, at kommunerne skulle oppe sig i sagsbehandlingen.
 
Og der er sket noget siden, vurderer Jakob Willer. 
 
Blevet bedre
"Jeg tror, at det mange steder er blevet bedre, og det går rigtigt godt med at have en dialog med kommunen. Det er nogle enkelte steder, at der er problemer, og det vil vi tage fat på nu, og vi starter i Aalborg, fordi der her var de største problemer," siger han.
 
Et af kritikpunkterne af de antenner, som mobiloperatørerne sætter op, er, at de ødelægger æstetikken i gadebilledet. Det er blandt andet derfor, at nogle ansøgninger bliver afvist eller trukket i langdrag.
 
"Jeg har fuld forståelse for, at kommunen må tage hensyn til æstetik og lokalplan, men det får alarmklokkerne til at ringe, når alle selskaber siger, at de har problemer i Aalborg," fortæller Jakob Willer. 
 
Læs også: Aalborg afviser problemer i mobilsager.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S