EU vil fjerne dyre roamingpriser på mobilsnak i 2015

Priserne på samtale, sms og data-download mellem EU-lande skal nærme sig de nationale priser, lyder det i et EU-udspil til en høring om lavere tele-priser i EU.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Den såkaldte roamingafgift - prisen for at glide ind på andres telefonnet med samtaler, sms'er og data i udlandet - skal nærme sig nul kroner inden for EU's grænser i 2015.
 
Det skriver EU i et arbejdsdokument i forbindelse med en høring. 

Her er forbrugere, private selskaber, teleoperatører og offentlige myndigheder inviteret til at diskutere, hvordan roaming-taksterne fungerer og komme med idéer til, hvordan konkurrencen bedst muligt kan intensiveres. 

"Store forskelle mellem hjemlige takster og roamingpriserne hører ikke hjemme i ét ægte EU-marked. Derfor bliver vi nødt til at adressere manglen på konkurrence og finde på en vedvarende løsning på problemet," lyder det fra EU-kommissær Neelie Kroes i forbindelse med udspillet.
 
Hun understreger dog samtidig, at EU vil have en åben tilgang til, hvordan en løsning på konkurrencesituationen skal håndteres.
 
Tale, sms og data bliver trykket
En eventuel fjernelse af roaming-taksterne vil betyde, at prisen for en samtale mellem London og Løgstør vil nærme sig den pris, som to naboer betaler for at føre en samtale over lommeknoglerne.
 
Samtidig vil de høje data-roamingpriser også falde markant.
 
For at imødekomme den generelle konkurrence i Europa fremhæver EU i sit udspil, at der er behov for en passende pris for udlandtelefoni, sms'er og data sammenlignet med de nationale priser, der er dykket meget hurtigere end roaming-priserne.  
 
Kommissionen erkender dermed, at EU's tidligere forsøg med at lægge et roamingloft over priserne har slået fejl, da stort set alle teleselskaber lægger deres roamingpriser lige omkring den maksimale roamingafgift.
 
Dermed er der ikke skabt reel konkurrence, men en kartellignende prisdannelse.
 
"I dagligdagen er manglen på ét enkelt telemarked et mareridt for mange små og mellemstore virksomheder. Hvorfor skal de rejse rundt i Europa og jonglere med SIM-kort og betale en formue for at kommunikere?" har Neelie Kroes tidligere udtalt.
 
Du kan læse mere om høringen her, som lukker for svar den 11. februar 2011.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job