Dansk avis sender Wikileaks ind i Amazon-varmen

Wikileaks er tilbage på Amazon-servere takket være en landsækkende dansk avis, som tilfældigvis kom forbi Amazons cloudcenter med et Wikileaks-spejl under armen.

Artikel top billede

Læs også: Politikens WikiLeaks-manøvre går verden rundt.

Amazons verdensberømte web-boghandel er i weekenden blevet lagt ned af af et DDoS-angreb (distribueret denial-of-service) som følge af selskabets afvisende attitude mod sladrehankssitet Wikileaks.
 
Amazon var det første selskab til at vende Wikileaks ryggen - måske/måske ikke efter pres fra vestlige regeringer - men nu er Wikileaks tilbage i varmen på Amazon-servere.
 
Det skyldes, at dagbladet Politiken har valgt at spejle web-whistleblower-sitet på sin egen hjemmeside.
 
Til det formål har Politiken købt serverplads i Amazons cloudcenter, hvor Wikileaks blev smidt ud fra for mindre end to uger siden. 

"Vores valg af Amazon er tilfældigt, selv om jeg da godt kan se, at det er lidt pudsigt," bedyrer Per Palmkvist Knudsen, der er it-direktør hos mediekoncernen JP/Politikens Hus. 

"Der ligger ikke noget politisk motiv eller hævnaktion bag, at vores Wikileaks-spejling kører på Amazons servere," fortsætter han. 
 
Prøver sig frem i skyen
I tilfældet med at spejle Wikileaks var Amazon-valget det hurtige frem for det dybsindige valg, fortæller Per Palmkvist Knudsen.
 
"Amazon var hurtigt og nemt. Men jeg kan da godt se, at det ville være en fantastisk historie, hvis vi så blev smidt af Amazons services igen, selv om det jo ikke var meningen," siger han med et skævt smil i stemmen.
 
It-direktøren fra JP/Politikens Hus har tidligere forsøgt sig med Amazon-skyen, men Wikileaks-spejlingen er den eneste Politiken-service, der kører hos Amazon lige nu.

"Helt generelt tester vi forskellige cloud-udbydere, når der kommer en anledning til det. Amazon har vi tidligere brugt i nogle sammenhænge, og så har vi erfaringer med en del andre udbydere. På den måde er vi godt rustet, hvis vi på et tidspunkt skal ud i skyen med en masse services," forklarer Per Palmkvist Knudsen.

Læs også: Politikens WikiLeaks-manøvre går verden rundt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura