Rejsekortet overlever efter pres fra Danmark

Rejsekortet bliver som planlagt sendt ud til danskerne i 2012, efter kortet i dag var ude i en overlevelseskamp.

Artikel top billede

Det omstridte Rejsekort kommer i 2012.

Det har leverandøren East-West Denmark lovet.

Samtidig skal East-West Denmark betale en bod på 60 millioner kroner for de mange forsinkelser, der har været i projektet.

De første 20 millioner betales med det samme i kontant erstatning for forsinkelserne, mens resten af beløbet fastfryses i en pulje, som leverandøren først får adgang til, hvis alle frister overholdes

Sådan lyder meldingen fra Rejsekort A/S, efter selskabet har holdt generalforsamling i dag, hvor kortets overlevelse var til diskussion. 

"Det har været afgørende for os, at East-West nu har udstedt håndfaste garantier for, at de kan og vil levere et moderne rejsekortsystem. Samtidig har vi nu en troværdig plan, der sammen med en meget bedre styring og kontrol af projektet betrygger os i, at East-West kan overholde aftalen, udtaler Rejsekort A/S' bestyrelsesformand Peder Ø. Andreasen på selskabets hjemmeside.

Tæt på sammenbrud

Aftalen mellem Rejsekort A/S og East-West Denmark har ellers hængt i en meget tynd tråd på grund af flere forsinkelser i projektet.

Men efter konstant pres fra Rejsekort A/S og siden transportminister Hans Christian Schmidt (V) er den nye aftale med East-West Denmark kommet på plads.

I den nye aftale er der tilføjet en række tidsfrister, som leverandøren East-West Denmark skal overholde.

Rejsekort A/S har mulighed for at opsige aftalen med East-West fuldstændigt, hvis fristerne ikke overholdes, skriver Rejsekort A/S på sin hjemmeside.

"Vi betragter aftalen som en ny start på samarbejdet med East-West, hvor vi skaber et tættere samarbejde med både tillid, opsyn og kontrol. Det er vejen frem for at få rejsekort til at virke," udtaler Peder Ø. Andreasen til Rejsekortets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec