Rejsekortet overlever efter pres fra Danmark

Rejsekortet bliver som planlagt sendt ud til danskerne i 2012, efter kortet i dag var ude i en overlevelseskamp.

Artikel top billede

Det omstridte Rejsekort kommer i 2012.

Det har leverandøren East-West Denmark lovet.

Samtidig skal East-West Denmark betale en bod på 60 millioner kroner for de mange forsinkelser, der har været i projektet.

De første 20 millioner betales med det samme i kontant erstatning for forsinkelserne, mens resten af beløbet fastfryses i en pulje, som leverandøren først får adgang til, hvis alle frister overholdes

Sådan lyder meldingen fra Rejsekort A/S, efter selskabet har holdt generalforsamling i dag, hvor kortets overlevelse var til diskussion

"Det har været afgørende for os, at East-West nu har udstedt håndfaste garantier for, at de kan og vil levere et moderne rejsekortsystem. Samtidig har vi nu en troværdig plan, der sammen med en meget bedre styring og kontrol af projektet betrygger os i, at East-West kan overholde aftalen, udtaler Rejsekort A/S' bestyrelsesformand Peder Ø. Andreasen på selskabets hjemmeside.

Tæt på sammenbrud

Aftalen mellem Rejsekort A/S og East-West Denmark har ellers hængt i en meget tynd tråd på grund af flere forsinkelser i projektet.

Men efter konstant pres fra Rejsekort A/S og siden transportminister Hans Christian Schmidt (V) er den nye aftale med East-West Denmark kommet på plads.

I den nye aftale er der tilføjet en række tidsfrister, som leverandøren East-West Denmark skal overholde.

Rejsekort A/S har mulighed for at opsige aftalen med East-West fuldstændigt, hvis fristerne ikke overholdes, skriver Rejsekort A/S på sin hjemmeside.

"Vi betragter aftalen som en ny start på samarbejdet med East-West, hvor vi skaber et tættere samarbejde med både tillid, opsyn og kontrol. Det er vejen frem for at få rejsekort til at virke," udtaler Peder Ø. Andreasen til Rejsekortets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S