Rejsekortet overlever efter pres fra Danmark

Rejsekortet bliver som planlagt sendt ud til danskerne i 2012, efter kortet i dag var ude i en overlevelseskamp.

Artikel top billede

Det omstridte Rejsekort kommer i 2012.

Det har leverandøren East-West Denmark lovet.

Samtidig skal East-West Denmark betale en bod på 60 millioner kroner for de mange forsinkelser, der har været i projektet.

De første 20 millioner betales med det samme i kontant erstatning for forsinkelserne, mens resten af beløbet fastfryses i en pulje, som leverandøren først får adgang til, hvis alle frister overholdes

Sådan lyder meldingen fra Rejsekort A/S, efter selskabet har holdt generalforsamling i dag, hvor kortets overlevelse var til diskussion

"Det har været afgørende for os, at East-West nu har udstedt håndfaste garantier for, at de kan og vil levere et moderne rejsekortsystem. Samtidig har vi nu en troværdig plan, der sammen med en meget bedre styring og kontrol af projektet betrygger os i, at East-West kan overholde aftalen, udtaler Rejsekort A/S' bestyrelsesformand Peder Ø. Andreasen på selskabets hjemmeside.

Tæt på sammenbrud

Aftalen mellem Rejsekort A/S og East-West Denmark har ellers hængt i en meget tynd tråd på grund af flere forsinkelser i projektet.

Men efter konstant pres fra Rejsekort A/S og siden transportminister Hans Christian Schmidt (V) er den nye aftale med East-West Denmark kommet på plads.

I den nye aftale er der tilføjet en række tidsfrister, som leverandøren East-West Denmark skal overholde.

Rejsekort A/S har mulighed for at opsige aftalen med East-West fuldstændigt, hvis fristerne ikke overholdes, skriver Rejsekort A/S på sin hjemmeside.

"Vi betragter aftalen som en ny start på samarbejdet med East-West, hvor vi skaber et tættere samarbejde med både tillid, opsyn og kontrol. Det er vejen frem for at få rejsekort til at virke," udtaler Peder Ø. Andreasen til Rejsekortets hjemmeside.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S