Rejsekortet overlever efter pres fra Danmark

Rejsekortet bliver som planlagt sendt ud til danskerne i 2012, efter kortet i dag var ude i en overlevelseskamp.

Artikel top billede

Det omstridte Rejsekort kommer i 2012.

Det har leverandøren East-West Denmark lovet.

Samtidig skal East-West Denmark betale en bod på 60 millioner kroner for de mange forsinkelser, der har været i projektet.

De første 20 millioner betales med det samme i kontant erstatning for forsinkelserne, mens resten af beløbet fastfryses i en pulje, som leverandøren først får adgang til, hvis alle frister overholdes

Sådan lyder meldingen fra Rejsekort A/S, efter selskabet har holdt generalforsamling i dag, hvor kortets overlevelse var til diskussion

"Det har været afgørende for os, at East-West nu har udstedt håndfaste garantier for, at de kan og vil levere et moderne rejsekortsystem. Samtidig har vi nu en troværdig plan, der sammen med en meget bedre styring og kontrol af projektet betrygger os i, at East-West kan overholde aftalen, udtaler Rejsekort A/S' bestyrelsesformand Peder Ø. Andreasen på selskabets hjemmeside.

Tæt på sammenbrud

Aftalen mellem Rejsekort A/S og East-West Denmark har ellers hængt i en meget tynd tråd på grund af flere forsinkelser i projektet.

Men efter konstant pres fra Rejsekort A/S og siden transportminister Hans Christian Schmidt (V) er den nye aftale med East-West Denmark kommet på plads.

I den nye aftale er der tilføjet en række tidsfrister, som leverandøren East-West Denmark skal overholde.

Rejsekort A/S har mulighed for at opsige aftalen med East-West fuldstændigt, hvis fristerne ikke overholdes, skriver Rejsekort A/S på sin hjemmeside.

"Vi betragter aftalen som en ny start på samarbejdet med East-West, hvor vi skaber et tættere samarbejde med både tillid, opsyn og kontrol. Det er vejen frem for at få rejsekort til at virke," udtaler Peder Ø. Andreasen til Rejsekortets hjemmeside.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job