Rejsekortet overlever efter pres fra Danmark

Rejsekortet bliver som planlagt sendt ud til danskerne i 2012, efter kortet i dag var ude i en overlevelseskamp.

Artikel top billede

Det omstridte Rejsekort kommer i 2012.

Det har leverandøren East-West Denmark lovet.

Samtidig skal East-West Denmark betale en bod på 60 millioner kroner for de mange forsinkelser, der har været i projektet.

De første 20 millioner betales med det samme i kontant erstatning for forsinkelserne, mens resten af beløbet fastfryses i en pulje, som leverandøren først får adgang til, hvis alle frister overholdes

Sådan lyder meldingen fra Rejsekort A/S, efter selskabet har holdt generalforsamling i dag, hvor kortets overlevelse var til diskussion

"Det har været afgørende for os, at East-West nu har udstedt håndfaste garantier for, at de kan og vil levere et moderne rejsekortsystem. Samtidig har vi nu en troværdig plan, der sammen med en meget bedre styring og kontrol af projektet betrygger os i, at East-West kan overholde aftalen, udtaler Rejsekort A/S' bestyrelsesformand Peder Ø. Andreasen på selskabets hjemmeside.

Tæt på sammenbrud

Aftalen mellem Rejsekort A/S og East-West Denmark har ellers hængt i en meget tynd tråd på grund af flere forsinkelser i projektet.

Men efter konstant pres fra Rejsekort A/S og siden transportminister Hans Christian Schmidt (V) er den nye aftale med East-West Denmark kommet på plads.

I den nye aftale er der tilføjet en række tidsfrister, som leverandøren East-West Denmark skal overholde.

Rejsekort A/S har mulighed for at opsige aftalen med East-West fuldstændigt, hvis fristerne ikke overholdes, skriver Rejsekort A/S på sin hjemmeside.

"Vi betragter aftalen som en ny start på samarbejdet med East-West, hvor vi skaber et tættere samarbejde med både tillid, opsyn og kontrol. Det er vejen frem for at få rejsekort til at virke," udtaler Peder Ø. Andreasen til Rejsekortets hjemmeside.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos