Snart kommer de mobile betalinger til din mobil

Near field communication (NFC) har længe luret i kulissen som teknologien, der gør det muligt at betale med mobilen. Nu kan gennembruddet være lige om hjørnet.

Artikel top billede

Det er efterhånden en del år siden, at et selskab som Nokia begyndte at tale om NFC som betalingsmiddel i butikkerne. Den RFID-baserede teknologi har imidlertid endnu ikke opnået den store udbredelse.

Hvis man skal tro analysefirmaet iSuppli, står NFC muligvis nu over for et snarligt gennembrud.

Selskabet har publiceret hovedkonklusionerne fra en analyse, der viser, at blandt andre Nokia og Google er med til at skubbe på med udbredelsen, og at NFC således allerede næste år vil opleve en eksplosiv vækst.
 
Mens antallet af solgte mobiltelefoner med indbygget NFC-chip i 2010 lå på 52,6 millioner på verdensplan, så vil det tal ifølge iSuppli i 2014 være steget til 220 millioner.

Det svarer til, at 13 procent af alle solgte mobiler vil indeholde en NFC-chip.

Kan bruges til mange ting

NFC er en åben teknologi, som en række teknologi-producenter bakker op om via NFC Forum. RFID-teknologien gør det muligt på meget korte afstande at koble en chip og en chiplæser, som er placeret i mobiltelefonen.

Mens et anvendelsesscenarie er at bruge NFC-teknologien til betalinger i eksempelvis et supermarked, så har blandt andre Nokia eksperimenteret en del med at bruge NFC til at verificere ægtheden af et fysisk produkt.

Et eksempel på det er de kinesiske forbrugere, der via deres Nokia-telefon kan tjekke, om eksempelvis et batteri til telefonen er ægte.

Telefonen holdes hen foran batteriæsken, der indeholder en chip. Herefter tjekkes ægtheden på det unikke produkt via internetforbindelsen, og få sekunder senere viser mobiltelefonen detaljer om produktet.

Det er nu eller aldrig

iSuppli vurderer, at 2012 bliver et vind-eller-forsvind-år for NFC.

"Med alle de igangværende og planlagte NFC-projekter i forskellige regioner rundt omkring i verden - samtidig med støtte til teknologien fra store interessenter som operatører, finansielle institutioner og banker - er det nødvendigt, at der bliver etableret forretningsmodeller, der lader hver enkelt deltager se en værdi i at tilbyde services," udtaler iSuppli-analytiker Jagdish Rebello.

Annonce

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,